Moja zahraničná prax – grécky ostrov Rhodos

      Vďaka mojej škole som mala možnosť zúčastniť sa 5-mesačnej praxe na jednom z najkrajších gréckych ostrovov – na Rhodose. Prežila som tam jedno úžasné obdobie v živote, a to nielen vďaka ľuďom, s ktorými som tam pracovala, ale aj vďaka prostrediu, v ktorom som žila. Rada by som sa s Vami o svoje zážitky podelila a niečo Vám o tomto ostrove prezradila....

     Rhodos je najväčší ostrov v súostroví Dodekanes a štvrtý najväčší grécky ostrov s najmiernejšou klímou z celého Stredomoria, nazývaný taktiež ostrovom večného slnka. Jeho rozloha je 1398 km2  a počet obyvateľov okolo 110 000. Spája Peloponéz cez Krétu s Malou Áziou, od ktorej je vzdialený 18 km, a patrí k ostrovnému mostu. Stredom ostrova sa tiahne horský hrebeň s najväčším vrchom Atáviros (1215 m). Krajina postupuje k moru voľne s množstvom krásnych pláží s priezračnou vodou. Ostrov je vyhľadávaným vďaka pôvabnej prírode, nevšedným plážam ale aj zreštaurovaným stavbám z čias maltézskych rytierov. Skoro celé západne pobrežie nemá hotely. Ide skôr o hornatú oblasť s menším počtom krátkych pláži. Po celom východnom pobreží sa tiahnu nádherne pieskové ale aj kamenisté pláže s veľkým počtom hotelov.

      Mestečko, v ktorom som pracovala a bývala sa nazýva Kolymbia. Je to menšie stredisko známe netradičnou cestou dlhou 3 km lemovanou vysokými eukalyptami. Toto stredisko má veľký počet hotelov a pekné piesočnaté pláže, ktoré sa tiahnu pozdĺž pobrežia. Hotel v ktorom som pracovala ja sa nazýva Myrina Beach. Je to taliansky 4-hviezdičkový hotel, ktorý poskytuje služby all inclusive a nachádza sa 150 m od pláži.

     V tomto hoteli som pracovala ako čašníčka v reštaurácii spolu s ďalšími slovenskými študentmi a 2 gréckymi čašníkmi. Všetci tam boli veľmi príjemní s ochotou vždy mi pomôcť ak som to potrebovala. Tvorili sme jeden úžasný kolektív, ktorý sa aj napriek menším nedorozumeniam vždy vedel dohodnúť, pochopiť navzájom a urobiť prácu zábavnou. Čo sa týka hostí, tí boli väčšinou príjemní, ale samozrejme sa našli aj hostia veľmi netrpezliví, ale v celku som pracovala v príjemnom prostredí milých ľudí. Môj pracovný čas bol 8 hodín denne, ale boli aj dni keď som pracovala 12 hodín denne a to najmä v júni, auguste a v septembri.  

Moju náplň práce tvorila:

  • príprava strediska na prevádzku
  • debarasovanie inventáru od hostí
  • pulírovanie inventáru potrebného na prevádzku
  • upratanie strediska po skončení prevádzky

Ubytovanie sme mali zabezpečené v apartmánovom dome vzdialenom od hotela asi 8 minút. Bývali som spolu s ostatnými slovenskými študentami. Vybavenie izby bolo z môjho pohľadu prijateľné, mali sme všetko, čo sme potrebovali (kuchynská linka so sporákom, klíma, kúpelňa s WC, balkón).  

Pre lepší prehľad Vám prikladám aj fotografie aby ste samy mohli vidieť v akom prostredí som pracovala a bývala.

image002.jpg  image00333.jpg  image004.jpg  image00777.jpg  image005.jpg  image008.jpg

Nemala som síce veľa času na oddych, ale keď som ho aj mala, tak som ho využila buď vylihovaním na pláži alebo výletmi po okolí.

Tsambika Beach – je jednou z najkrajších piesočnatých pláží na ostrove od Kolymbie vzdialená asi 4 km. Je vhodná najmä pre ľudí, ktorí majú radi pokoj a ticho.

Rhodos
Uz od svojho založenia je hlavným mestom ostrova. Okolo mesta sa tiahnu 4 kilometre dlhé mimoriadne zachované hradby s bránou Amboisa na severozápade. Zaujímavý je aj obchodný prístav. Pri jeho vchode z oboch strán stoja jeleň a laň. Dnes je využívaný ako jachtársky prístav. Mesto Rhodos sa delí na Staré mesto a Nové mesto. Staré mesto je mimoriadne živá časť s množstvom slepých uličiek, kupolami minaretmi. V centre sú zvyšky Afroditinho chrámu a nemožno obísť námestie Argirokástron, mohutnú Johanitskú nemocnicu, ulicu Rytierov. Ulica si zachovala pôvodnú podobu, je tu tiež Palác veľmajstrov a množstvo zachovaných mešít. Nové mesto tvorí množstvo hotelov, radnica a divadlo ale tiež kláštorný kostol Johanitov a na severe je obklopené množstvom pláží

image010.jpg  image009.jpg  image011.jpg

Faliraki - Táto oblasť je atraktívna najmä pre mladých ľudí, ktorí sa naplno odovzdajú lákadlám nočného života. Nájdete tam množstvo obchodíkov, reštaurácií, barov, diskoték. Bohatý výber vodných športov nájdete priamo na pláži

image013.jpg  image012.jpg

image015.jpgPrassonissi - zvláštne miesto na juhu ostrova, ktoré nie je vždy prístupné vďaka prílivu a odlivu.Po ceste pomerne pustým okolím sa prehúpnete cez kopec a otvorí sa vám pohľad na oproti ležiaci ostrovček, ktorý s Rhodosom spája veľká piesková pláž, ktorú z každej strany obmýva iné more. Zo západu pokojné more Egejské, ktoré je ideálne pre kúpajúcich a z východu búrlivé more Stredozemné, ktoré je väčšinou využívané surfistami. Zvláštnosťou tohto miesta je aj to, že v zimných mesiacoch sa pláž zaplavuje a ostrovček sa stáva skutočným ostrovom

image016.jpgLindos -  je druhé najväčšie mesto na ostrove Rhodos. Nachádza sa na juhu ostrova asi 50 kilometrov od letiska. Lindos je tiež jednou z archeologických oblastí ostrova Rhodos. Nájdete tu klasické grécke biele domčeky s plochými strechami. Na skalnatom útese vysoko nad morom môžete navštíviť čiastočne zrekonštruovaný chrám Atény. Úzkymi uličkami mesta nejazdia autá, chodí sa pešo alebo na prenajatých somároch. Na kúpanie sú tu dve pekné piesočné pláže v zátoke. K moru vedú len dva úzke kanále. Kúpať sa tu dá, ale zátoka slúži skôr ako kotvište pre lode.

           Vďaka tejto praxi som nabrala nie len množstvo skúseností do života, precvičila si svoju angličtinu,  ale spoznala aj kopec skvelých ľudí, s ktorými som prežila veľa krásnych chvíľ. Odniesla som si odtiaľ množstvo zážitkov, na ktoré môžem spomínať len a len v dobrom. Samozrejme boli chvíle keď som si povedala „prečo som sem šla“, ale keď si v hlave premietnem celý svoj pobyt na Rhodose tak to vôbec neľutujem a kedykoľvek by som sa tam bez jediného zaváhania rada vrátila.                                                                                                  

Iveta Frigová, 5. C