Zdravá prítomnosť, pekná budúcnosť

Dňa 16. 10. 2019 sa uskutočnila naša prvá praktická realizácia spoločenskej udalosti – banket, ktorý sa každoročne koná v treťom ročníku, v rámci predmetu technológii prípravy pokrmov. Pri tejto príležitosti sme predviedli naše nadobudnuté vedomosti a zručnosti počas trojročného štúdia.

Žijeme v dobe, kde pri našom doterajšom spôsobe fungovania už v súčasnosti smerujeme k budúcnosti, ktorá by mohla vyhnať z domovov miliardy ľudí a nespočetné množstvo pripraviť o najzákladnejšie životné podmienky. Niektoré časti sveta by sa tým mohli stať neobývateľné.

Práve preto sme sa nad témou nášho banketu príliš dlho nezamýšľali a chceli sme byť tou nebojácnou mládežou, bojujúcou za svoju PEKNÚ BUDÚCNOSŤ. Z toho dôvodu sme našu spoločenskú udalosť nazvali ZDRAVÁ PRÍTOMNOSŤ, PEKNÁ BUDÚCNOSŤ.

Ľudstvo doteraz vyprodukovalo 8,5 miliardy ton plastov. To všetko za obdobie 65 rokov a takéto množstvo by dokázalo pokryť poriadnou vrstvou celú Argentínu.

Plasty, ktoré končia v oceánoch, by mohli za jeden rok obkolesiť našu Zem štyrikrát a v prírode pretrvávajú až 1 000 rokov, kým sa úplne rozložia.

Každoročne je plastmi zabitých až  100 000 morských živočíchov.

Po celom svete sa každú minútu zakúpi 1 milión plastových fliaš, aj napriek tomu, že 90 % balenej vody obsahuje častice z plastu.

10 %  zo všetkého človekom vytvoreného odpadu je plast!

Situáciu môžeme vyriešiť iba tak, že každý v reťazci - od vývoja, výroby až po zneškodnenie prevezme svoj diel zodpovednosti. My sme tu svoju časť zodpovednosti využili pri organizácii nášho banketu.

Už od procesu výroby sme sa snažili nepoužívať plasty a minimalizovať odpad. Potraviny ako múka, soľ a cukor sme nakupovali v ZeroWasteobchodoch. Ovocie a zeleninu sme priniesli vo vrecúškach z prírodného materiálu. Nepoužívali sme plastové, ale papierové vrecia na odpad. Náhradou plastovej špongie na riad bola ekologická rastlinná lufa a vodu v plastových fľašiach sme nahradili domácimi limonádami v džbánoch. Na výzdobu sme používali zväčša prírodné materiály ako drevo, ľanový špagát a  recyklovaný papier. V našom menu sa nenachádza hovädzie mäso, o ktorom vieme, že chovom sa do ovzdušia uvoľňuje jeden z najnebezpečnejších skleníkových plynov. Nahradili sme ho zverinovým mäsom z voľne žijúcej prírody. A taktiež sme spracovali ryby z domáceho chovu, v ktorých sa nachádza minimum mikroplastov.

Za trpezlivosť, ochotu a  nové skúsenosti a zručnosti, ktoré určite využijeme pri príprave praktickej časti maturitnej skúšky ĎAKUJEME predovšetkým  pani prof. Strečkovej,  Bučkovej a Jankaničovej.