Protidrogový vlak

Vybraní žiaci I. A a II. B sa 22. októbra 2019 zúčastnili veľmi zaujímavej interaktívnej prehliadky s názvom Protidrogový vlak. O čo išlo? Tento vlak je pôvodne českým projektom skupiny ľudí, ktorí sa venujú protidrogovej prevencii a predstavuje reálny svet drog a závislostí.

Cieľom tohto „vlakového“ programu je prostredníctvom zapojenia všetkých ľudských zmyslov efektívne zapôsobiť na návštevníka vlaku, na jeho pohľad na legálne i nelegálne drogy, závislosti a inšpirovať ho k pozitívnym životným voľbám.

Spoločne sme prostredníctvom prezentácie vypočuli klamstvá feťákov, aj pravdy o živote „na drogách“, spoznali sme drogový brloh, väzenskú celu a tiež boli súčasťou autohavárie.

Vlakovú súpravu tvorí šesť vagónov, v ktorých sú štyri kinosály a osem interaktívnych miestností, v ktorých sa s návštevníkmi zažívajú pokračovanie príbehu z videa. Žiaci odpovedali na rôzne otázky, videli reálne kulisy a dokonca si vyskúšali aj role play v podaní zadržaného dílera, právnika či vyšetrovateľov. Počas prehliadky sme vypĺňali anonymný dotazník, ktorý sa práve dotýkal poznatkov o omamných látkach, ich dostupnosti a podobne.

Na záver sme mohli nechať odkaz pre tvorcov projektu i prečítať si odkazy rovesníkov či ďalších návštevníkov Protidrogového vlaku. Všetky ohlasy boli pozitívne, plné vďaky, priznaní a prísľubov, že si nabudúce premyslia, či si zapália cigaretu.

Ema Kičurová II.B