Piatok trinásteho - šťastný deň darcov

Keď som v piatok ráno dorazila do školy, na chodbe stál dlhý zástup žiakov. Najprv som nechápala. A potom mi to došlo: „Jasné, Valentínska kvapka krvi.“ Tí, ktorí už mali osemnásť sa mohli zúčastniť odberu. Pod profesionálnym tímom zdravotníkov ich každého obrali o približne 450 ml krvi. K odvážnym žiakom Hotelovej akadémie sa pridalo aj 10 zo Strednej dopravnej školy.

Odchytila som jedného prvodarcu , Richarda Bunzíka a povyzvedala som.
„Prečo si sa rozhodol darovať krv?“
„Chcel som to skúsiť, veď mám 18. Navyše, môj odber určite niekomu pomôže. Dozviem sa svoju krvnú skupinu, dostanem darček a mám radosť z voľného dňa.
„Nemáš strach z ihiel?“
„Nie, je to predsa iba ako malé uštipnutie (smiech). A po odbere som sa cítil veľmi príjemne.“
A to doslova. Po odbere krvi sa nám do tela vyplavujú endorfíny, čiže hormóny šťastia. Preto niektorým darcom začnú odbery po čase chýbať. Je dokázané že odberom krvi sa organizmus naštartuje a začne produkovať novú  krv a celé telo sa regeneruje.Spolu s zo zamestnancami Transfúznej stanice prišli aj dobrovoľníci z Červeného kríža, Anita Sventeková, Anna Maria Koreňová a Jakub Krompaský. Sú to mladí ľudia, ktorých stretnete na ulici a nikdy neviete, že možno práve oni vám raz zachránia život.
Na Slovensku sa každoročne spotrebuje približne 180 000 transfúznych jednotiek krvi. Keď 10 krát darujete krv, tvorí to približne 5 litrov krvi, ktoré dokážu zachrániť 2 životy.
Valentínska kvapka krvi sa na našej škole organizuje pod záštitou Žiackej školskej rady už 15 krát. Tohto roku aj napriek chrípkovej epidémie sme mali výbornú účasť . Odber trval 3,5 hodiny a celkovo darovalo 52 žiakov. Každá krv je vzácna a každý darca je hrdina, povedal MUDr. Trenčan.