Odborná exkurzia v Žiline

V stredu 26. apríla 2017 žiaci III. B triedy ráno vstávali trocha skôr ako zvyčajne. Už o pol šiestej mali zraz na železničnej stanici v Prešove. Spolu s vyučujúcimi Ing. Máriou Lipnickou a Ing. Jánom Kuchárikom cestovali na odbornú exkurziu do Žiliny.

Z vlaku pozorovali krásnu slovenskú krajinu. Pred Kysakom obdivovali úžasný východ slnka, v Poprade krásne zasnežené Vysoké Tatry a Žilina ich privítala so slabším dažďom.

Pôvodným zámerom bola odborná exkurzia v niektorom zo žilinských hotelov. Ale hotely boli buď úplne obsadené alebo z rôznych prevádzkových dôvodov exkurziu zrealizovať nemohli.

Nasledoval druhý variant – prehliadka historického centra mesta Žilina. Turistické informačné centrum ponúka sprievodcovské služby, ale žiaci III. B triedy sa rozhodli, že to zvládnu aj sami. A tak ich spolužiaci Richard, Milan a Alexander zahrali sa na sprievodcov. Najprv sme si vypočuli zopár informácii z histórie mesta a potom zo železničnej stanice Národnou ulicou sme pokračovali na Námestie Andreja Hlinku. Odtiaľ naskytol sa nám úchvatný pohľad na Katedrálu Najsvätejšej Trojice, divadlo a balustrádu. Škoda, že spievajúca fontána, ktorej dominantu tvorí srdce, ešte nebola v prevádzke. Pri katedrále urobili sme si spoločnú fotografiu a pokračovali na Mariánske námestie s množstvom reštaurácii a štýlových kaviarničiek. Ďalej nasledovalo zopár tipov, kam na výlet v okolí Žiliny.

Dole Farskými schodmi sme sa dostali k OC Mirage. Nemali sme naplánované nákupy. Kvôli tomu by sme do Žiliny necestovali. 26. apríla 2017 tam vzdelávacia inštitúcia JA Slovensko, n. o., Bratislava v rámci programu Podnikanie v cestovnom ruchu organizovala už 14. ročník celoslovenskej súťaže študentských tímov v prezentácii regiónov Slovenska pod názvom Vítajte v našom regióne.

Súťažilo 46 päťčlenných tímov z rôznych typov stredných škôl z celého Slovenska. Ich úlohou bolo prezentovať originálny nápad produktu  regionálneho cestovného ruchu, ktorý by bol aj reálne využiteľný. Hodnotila sa originálnosť nápadu, celkový vzhľad stánku, úroveň propagačných materiálov, vzájomná spolupráca členov tímu, ich komunikácia medzi sebou aj navonok. Nechýbalo prezentačné vystúpenie súťažného tímu na pripravenom javisku, pri ktorom žiaci využili tanec, spev, hru na hudobný nástroj, scénky, rozhovory a videá. Niektoré tímy mali aj originálnych maskotov. To všetko bolo prístupné verejnosti a hodnotila to odborná aj študentská porota.

A kvôli tomu sa vyplatilo ráno vstať skôr a cestovať vlakom do Žiliny. Tú úžasnú atmosféru sa nedá popísať. Treba ju zažiť.

Do Prešova vrátili sme sa o 18.15. Boli sme mierne unavení, ale s množstvom zážitkov a inšpirácii na krásne miesta, ktoré je sa vyplatí na Slovensku navštíviť.

III. B trieda, chcete zažiť atmosféru súťaže Vítajte v našom regióne o rok znova? Ak áno, odporúčam sa jej zúčastniť, nie ako pasívni diváci, ale ako aktívni súťažiaci.

Ing. Mária Lipnická