(Nielen) Sushi v dushi

Tak ako každý rok, aj v tieto septembrové dni žiaci našej školy opäť potvrdili, že Hotelka číta rada. Dňa 28. 9 2017 k nám na besedu zavítala Denisa Ogino, Slovenka, ktorá desať rokov žila v Japonsku a svoje skúsenosti s touto krajinou opísala v knihách Sushi v dushi, S dušou Japonky a Navarme si Japonsko. Zaujímavým spôsobom priblížila život ženy v japonskej domácnosti, japonských stredoškolákov, etiketu pri stolovaní, podávaní čaju. Na záver sme sa naučili po japonsky časti ľudského tela a zaspievali japonskú pieseň.

Dozvedeli sme sa, že:

·       nemáme zúfať, keď nám aj čaj prihorí. Pani Ogino sa učila správne variť a podávať japonský čaj tri roky,

·       najväčšou poctou pre hosťa v japonskej domácnosti je, keď mu hostiteľ ponúkne kúpeľ vo vode, v ktorej sa predtým sám okúpal,

·       v žiadnom prípade nemáme zapichnúť paličky do jedla, privolávame tým nešťastie,

·       aj v Japonsku sú niektorí ľudia rasisti a xenofóbi,

·       oficiálny vek dospelosti v Japonsku je 21 rokov,

·       japonský stredoškolák strávi v škole približne osem až deväť hodín denne, potom ho ešte čakajú krúžky a doučovanie,

·       do fitness centra v Japonsku nemôžete ísť, ak máte na sebe tetovanie,

·       v japonských domácnostiach musia po odchode do práce vypnúť plyn, elektrinu, kúrenie kvôli neustálej hrozbe zemetrasení,

·       a množstvo ďalších zaujímavostí.

Pani Denisa Ogino zaujala žiakov nielen svojím pútavým rozprávaním, ale aj tradičným japonským oblečením – kimonom. Sme vďační Knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove za to, že nám umožnila takéto zaujímavé stretnutie.

Mgr. Zuzana Tomková