Krakov 2019

Dňa 3. 12. 2019 žiaci našej školy spoznávali historický Krakov. Po dobrodružnej ceste autobusom sme konečne dorazili do cieľovej stanice. Tu sme sa občerstvili a pripravili na celodenné potulky za pamiatkami kráľovskej metropoly. Hneď v úvode sme žasli nad službami, ktoré ponúkala autobusová a železničná stanica.

Putovali sme po trase: Barbakán – Floriánska ulica – Hlavný trh – Hradná ulica – Wawel. Prezreli sme si Mariánsky kostol s dreveným oltárom, vypočuli legendu o jeho dvoch nerovnako vysokých vežiach, počkali na trubača, ktorý varoval pred útokom nepriateľa. Obdivovali sme obchodíky s jantárom i remeselnými výrobkami v útrobach Sukienice. Na Waweli, posvätnom  mieste všetkých Poliakov, sme si s audiosprievodcom prezreli arcibiskupskú katedrálu zasvätenú sv. Václavovi a sv. Stanislavovi. V najstaršej časti kostola sú pochovaní poľskí králi, politici i umelci. V Žigmundovej veži sme sa dotkli najťažšieho zvona v Poľsku, ktorý váži 18 ton. Zároveň je tretím najťažším na svete. Pozreli sme si aj Múzeum Karola Wojtylu, ktorý v tomto meste prežil značnú časť svojho života. Prešli sme sa nádvoriami Kráľovského zámku, zastavili sme sa pri Dračej jaskyni a popri Visle sme sa vrátili so centra, kde sa nachádzali stánky s rôznym vianočným tovarom a originálnymi poľskými dobrotami. Niektorí z nás sa ešte prešli do štvrte Kazimierz, iní si prezreli priestory Jagelovskej univerzity.

Tešíme sa na ďalšie  spoločné spoznávanie krajín

Dominika Čelovská IV. C