Európsky deň jazykov – ako ho oslávili francúzštinári Hotelovej akadémie?

Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa každoročne 26. septembra už od roku 2001 oslavuje Európsky deň jazykov. Pri tejto príležitosti aj študenti 2. – 5. ročníka francúzskeho jazyka spojili svoje sily, aby dňa 27. septembra predstavili Francúzsko z rôznych pohľadov. Študenti ako takzvané živé knihy porozprávali svojim spolužiakom a ostatným študentom o francúzskej geografii, kultúre, kuchyni či o vlastných zážitkoch zo zahraničnej praxe vo Francúzsku. Súčasťou Francúzskeho dňa bola aj ochutnávka tradičného gâteau au chocolat (čokoládový koláč), alebo typických bagiet s džemom, bez ktorých si typický Francúz jednoducho nevie predstaviť svoje raňajky. Zároveň, si študenti i profesori mohli preveriť svoje vedomosti o frankofónnych krajinách prostredníctvom kvízových otázok a pri troche šťastia aj niečo vyhrať.

To však nebolo všetko. Nasledujúci deň, 28. 9. 2016, študenti francúzskeho jazyka II.C a II.D triedy už preverovali svoje vedomosti v rámci akcie Európsky deň jazykov v Košiciach.

Organizátormi akcie boli Kancelária Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre preklad, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Alliance francaise Košice, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, FF UPJŠ, FF PU v PO, Societá Dante Alighieri – Comitato di Košice, Verejná knižnica Jána Bocatia, Klub Polski.

Pre žiakov a študentov si okrem prezentačných materiálov pripravili kvízy vo viacerých jazykoch. Druháci tak okrem anglického a francúzskeho kvízu, skúšali „rozlúštiť“ aj kvíz v poľštine, nemčine, či ruštine. Na hlavnom pódiu prebiehali hudobné a dramatické cudzojazyčné vystúpenia žiakov a študentov Prešovského a Košického kraja. Vo vedeckej knižnici boli premietané krátke filmy v pôvodných jazykoch.

Na záver možno povedať, že obe akcie boli veľmi obohacujúce, zaujímavé a hlavne vydarené.

Mgr. Martina Šimčíková