Získavanie odborných zručností s ERASMOM

Žiaci Hotelovej akadémie v Prešove sa v termíne 03. 05. – 23. 05. 2023 zúčastnili odbornej stáže v rámci programu Erasmus+. Trojtýždňová stáž sa realizovala v hotelových zariadeniach v Blede (Slovinsko) a zúčastnilo sa jej 20 žiakov v sprievode dvoch učiteľov.

Žiaci vďaka programu Erasmus+ môžu zlepšovať kvalitu odborného vzdelávania a prípravy v celej Európe. Erasmus+ pomáha organizáciám odborného vzdelávania a prípravy budovať strategické partnerstvá s inými organizáciami a podnikmi s cieľom vytvorenia úzkych väzieb medzi vzdelávaním a odbornou prípravou a svetom práce.

Na projekte s názvom Mobilita žiakov a učiteľov Hotelovej akadémie Prešov smerujúca k zvýšeniu kvality školy spolupracujeme s Visjou strokovnou solou za gostinstvo, velnes in turizem Bled, Slovinsko. Mobility sa zúčastnilo 20 žiakov 3. a 4. ročníka spolu s dvomi sprevádzajúcimi učiteľmi. Počas odbornej stáže mali žiaci pestrý program, ktorý prispel k zvyšovaniu ich odborného rastu a získaniu nových poznatkov, skúseností a zručností potrebných pre súčasný trh práce.

A ako vidia svoj pobyt v Blede účastníci mobility?

„03. 05. 2023, ráno o 8.00 hod., sme vyštartovali spoločným autobusom do Bledu. Cesta bola dlhá a namáhavá, ale stálo to za to. Ubytovaní sme boli v ubytovacom zariadení JAZZ B&B, Bled. Odbornú prax sme vykonávali v hoteli Lovec**** a v hoteli Astória***. Prax pozostávala z práce na recepcii, vo výrobnom a odbytovom stredisku, na úseku ubytovania hostí a na úseku poskytovania wellness služieb. Počas našej praxe nám pomáhali skúsení zamestnanci hotelov, ktorí nám s ochotou ukázali, ako proces poskytovania služieb a starostlivosti o hostí prebieha v ich hoteli a v prípade potreby nám ochotne pomáhali. Pracovali sme teda s profesionálnym personálom, ktorý nás veľa naučil.

Odbornú časť programu tvorili aj odborné exkurzie v iných ubytovacích zariadeniach, ktoré sa nachádzajú v Blede, ďalej odborné workshopy a diskusie na témy zamerané na nové trendy v oblasti poskytovania wellness služieb a nové trendy v cestovom ruchu, ako aj prednáška, v rámci ktorej sme sa veľa dozvedeli o slovinskom cestovnom ruchu.

Samozrejme, mali sme aj voľný čas, ktorý sme sa snažili využiť aktívne a čo najviac spoznať krásy Slovinska. Počas voľných chvíľ a víkendov sme spoznávali mesto Bled a hlavné mesto Slovinska Ľubľanu. Navštívili sme aj mesto Radovljicu. Boli sme si pozrieť Bohinjsko jazero a vodopád Savica. Výlet sme si urobili aj k moru, konkrétne sme boli v meste Piran (tzv. slovinské Benátky), v Postojnej sme obdivovali najkrajšiu slovinskú jaskyňu a v Predjame sme navštívili nádherný renesančný hrad, ktorý je postavený v ústi jaskyne Erazmova jama. Slovinsko je bohatou krajinou na prírodné, kultúrne a historické pamiatky, preto odporúčame každému, kto rád cestuje za účelom spoznávania, vzdelávania sa a objavovania, aby si raz naplánoval cestu aj to tejto „zelenej“ krajiny.

Tri týždne zbehli veľmi rýchlo a ani sme sa nenazdali a už sme opäť sedeli v autobuse na ceste domov. Bola to pre nás vynikajúca skúsenosť do života a sme radi, že sme mohli byť súčasťou tohto projektu. Veríme, že niekedy v budúcnosti ešte budeme mať možnosť byť účastníkmi takejto mobility v rámci programu Erasmus+.“

Spracovali: účastníci mobility Hotelovej akadémie Prešov

Článok s fotogalériou