Výstava Prázdna stolička

Viete si predstaviť, že jedno ráno prídete do školy a zrazu Vám oznámia, že sa presúvate do vlaku, ktorý Vás odvezie nevedno kam?

Práve touto myšlienkou začala výstava „Prázdna stolička“. Zúčastnili sme sa jej 21. septembra v rámci predmetu Služby CR. Ide o projekt žiakov a učiteľov Evanjelického kolegiálneho gymnázia (EKG) v Prešove. Hlavným poslaním projektu je pátranie po osudoch vylúčených žiakov židovského pôvodu z EKG v šk. roku 1940/41 a poukázanie na ohavnosť nariadení Slovenského štátu v roku 1939, ktoré zakazovali študovať žiakom židovského pôvodu na stredných školách a následne ich posielali v transportoch na istú smrť. V prvom vlaku, v ktorom bolo 1000 žien sa nachádzali aj 4 žiačky  tohto gymnázia.

Z EKG po tomto nariadení bolo vylúčených 102 žiakov, títo žiaci sa nemohli vrátiť do školy, a tak po nich ostali len prázdne stoličky v triedach.

Silné príbehy našich rovesníkov, ktorým sa náhle zmenil celý ich život. Práve v dnešných časoch cez poznanie histórie a osudov nevinných ľudí sa musíme neustále snažiť, ale hlavne poučiť, aby sa tieto udalosti už nikdy nezopakovali.

Žiaci IV. B

Článok s fotogalériou