Projekt PRÁZDNA STOLIČKA

Dve októbrové hodiny dejepisu mali žiaci I. A a I. C trochu iné. Neabsolvovali ich v školských laviciach, ale v budove prešovského kolégia. Časť jeho priestorov je na niekoľko týždňov vyhradená projektu PRÁZDNA STOLIČKA.

Žiaci mali jedinečnú možnosť dozvedieť sa informácie, ktoré by ináč asi nezískali, nehľadali. Ide o vojnové časy, konkrétne o r. 1941, kedy vtedajšia vláda vydala Nariadenie o právnom postavení Židov. V ňom sa uvádza, že Židia sa vylučujú z akéhokoľvek štúdia na všetkých školách. V EKG vtedy študovalo 120 žiakov židovského vierovyznania a po naplnení litery zákona ostali po nich len prázdne stoličky...

Pre prvákov a aj pre mňa bolo zaujímavé počúvať pána Čurlíka o životných osudoch niektorých z týchto detí, o tom, ako to vtedy bolo, ako vyzeral Prešov... . Veľmi pútavo to spracovali a predtým zisťovali pedagógovia a žiaci Evanjelického kolegiálneho gymnázia. Cieľom projektu je nezabudnúť na bývalých žiakov EKG a nepripustiť opakovanie histórie ani v týchto časoch.

Projekt EKG je dobrou príležitosťou, resp. formou hodiny pre OBN, DEJ, ako spoznať dejiny mesta, v ktorom bývame alebo študujeme.

Mgr. Zuzana Bavoľárová

Článok s fotogalériou