Zvyšovanie kvality školy prostredníctvom mobility v rámci programu Erasmus

Učitelia odborných predmetov Hotelovej akadémie v Prešove úspešne absolvovali odbornú stáž v rámci projektu s názvom „Mobilita žiakov a učiteľov Hotelovej akadémie Prešov smerujúca k zvýšeniu kvality školy“ prostredníctvom programu Erasmus+. Na tomto projekte škola spolupracuje s Visjou strokovnou solou za gostinstvo, velnes in turizem Bled, Slovinsko.

V prvom termíne, od 06. 11. 2022 do 12. 11. 2022, sa mobility zúčastnilo 8 učiteľov odborných ekonomických a odborných technologických predmetov. Počas uvedených dní mali učitelia pestrý program, ktorý prispel k zvyšovaniu ich odborného rastu a získaniu nových poznatkov a skúseností vo výučbe odborných predmetov i praktického výcviku. Odborný program pozostával z hospitácií na teoretickom a praktickom vyučovaní na partnerskej škole v Blede, z odbornej exkurzie a prehliadky školského ubytovacieho zariadenia – Hotel Astória, ako aj s odborných exkurzií v ubytovacích zariadeniach v Blede a Ljubljane, ktoré sú zamerané na kúpeľné a wellness služby.

Účastníci mobility sa oboznámili s učebnými priestormi školy v Blede, v ktorých sa realizuje výučba pohostinstva, cestovného ruchu a wellness. V rámci workshopov boli informovaní o nových trendoch vo wellness službách a nových trendoch v cestovnom ruchu, porovnali slovenský a slovinský turizmu. Bola zrealizovaná aj diskusia, ktorá bola zameraná na výmenu vedomostí a skúseností z teoretického a praktického vyučovania na Hotelovej akadémii Prešov a na partnerskej škole v Blede, Partnerská škola umožnila našim učiteľom získať praktické zručnosti a skúsenosti vďaka osobnej účasti na výrobnom úseku, odbytovom úseku, ubytovacom úseku, úseku riadenia a úseku poskytovania wellness služieb. Naši učitelia tak mali príležitosť získať teoretické a praktické poznatky, spoznať  vzdelávací systém na partnerskej škole v Blede a porovnávať rozdiely.

V popoludňajších hodinách účastníci mobility spoznávali históriu, tradície, zvyky a kultúru Slovinska.

Záver mobility patril jej vyhodnoteniu a výmene vedomostí a skúseností z teoretického a praktického vyučovania na Hotelovej akadémii v Prešove a na partnerskej škole v Blede, ako aj vyhodnoteniu prínosu mobility pre obe školy. Účastníci mobility spoznali nové metódy, formy a nástroje výučby odborných predmetov, čo povedie k zlepšeniu kvality výchovno-vzdelávacieho procesu na našej škole a k využívaniu inovačných a kreatívnych metód vo výučbe praktického vyučovania. Najväčším prínosom pre účastníkov mobility je získanie vedomostí a zručností v oblasti poskytovania wellness služieb. Postupne budeme inovovať učebné osnovy a učebné materiály odborných predmetov, budeme vytvárať nové metodické a pracovné listy. Zároveň, účasť na mobilite nás povzbudila v našich plánoch vypracovať podklady na otvorenie nového študijného odboru venovaného zdravému životnému štýlu.

Veríme, že to všetko prispeje k presadeniu sa v tvrdej konkurencii európskych škôl s podobným zameraním vďaka odovzdaniu najnovších trendov vo výučbe odborných predmetov, k zlepšeniu komunikačných zručností a sebareflexie a k nadviazaniu nových kontaktov, ktoré sú dôležité pre ďalšiu spoluprácu školy.

Mobilita prispela k celoživotnému vzdelávaniu účastníkov mobility, ktoré je nevyhnutné vzhľadom k rýchlemu životnému tempu, neustálemu prísunu nových informácií, potrebe každodennej reflexie na meniace sa podmienky a požiadavky praxe.

Vďaka tomuto projektu sa v druhom termíne, od 07. 05. 2023 do 27. 05. 2023, zúčastní mobility aj 20 žiakov 3. a 4. ročníka Hotelovej akadémie v Prešove spolu s 2 sprevádzajúcimi učiteľmi.