Vitis Trophée – Modrý Kameň 2018

Počas dvoch dní od 26.-27.3.2018 sa v Modrom Kameni konala súťaž Vitis Trophée - Majstrovstvá someliérov Slovenska Junior, ktorej sme sa taktiež zúčastnili.

Už po piatykrát si študenti, pracovníci v gastronómii a someliéri do 21 rokov zmerali sily nielen v teoretických, ale aj praktických znalostiach o víne. Až 26 mladých vinárskych talentov sa stretlo v priestoroch Spojenej školy obchodu a služieb v Modrom Kameni.

V pondelok sa konala teoretická časť základného kola, ktorá pozostávala z písomného testu a po krátkej prestávke pokračovala 1. praktická časť základného kola a to senzorický test, v ktorom sme rozoznávali odrody vín. Po senzorickom teste nasledovala spoločná večera a následne presun do Penziónu u Vinára, kde sa uskutočnila prednáška spojená s degustáciou pod vedením hlavnej enologičky spoločnosti Hubert J.E. pani Ingrid Vajczikovej. Na tejto prednáške spojenou s degustáciou sme porovnávali vína rozdielnych ročníkov a rozdielnych odrôd od spoločnosti Vitis Pezinok.

Táto prednáška nás veľmi zaujala a priniesla nám nové informácie.

Po prednáške sme sa so všetkými súťažiacimi presunuli do Penziónu Kaštieľ vo Veľkom Krtíši.

Po skorých raňajkách sme sa presunuli do areálu Spojenej školy obchodu a služieb v Modrom Kameni. Hneď po príchode sme sa zúčastnili 2. praktickej časti základného kola - servis červeného vína. V priebehu 7 minút sme museli predviesť správny servis a dekantáciu červeného vína. Po skončení praktickej časti nasledovalo odovzdanie cien všetkým účastníkom súťaže a vyhlásenie 3 finalistov.

Vo finále si 3 najlepší súťažiaci zmerali sily v snúbení jedla a vína, servise šumivého vína a v senzorických vlastnostiach 2 vzoriek vín.

Po vyhlásení prvých 3 miest nasledoval spoločný obed. Keďže sme čakali na našich spolužiakov, ktorí sa zúčastnili súťaže v Piešťanoch, tak sme sa po obede s pánom Krajňákom vybrali na obhliadku hradu v Modrom Kameni. Obohatili sme si svoje kultúrne znalosti a spojili tak príjemné s užitočným.

Na tieto dva  krásne a nezabudnuteľné dni v Modrom Kameni budeme ešte dlho spomínať. Táto súťaž nám priniesla mnoho skúseností a zážitkov z oblasti somelierstva.

Hoci o rok už budeme piatačky verím, že sa nám podarí zúčastniť tejto súťaže znova.