Vianočný Krakov 2013

Dňa 7.12.2013 sa 29 žiakov Hotelovej akadémie z Prešova zúčastnilo turisticko-poznávacej exkurzie do vianočného Krakova a jedinečnej Vieličky.

Krakov

Krakov bol kedysi hlavným kráľovským mestom. Je to krásne mesto položené na juhu Poľska pri rieke Visla.

My sme týmto vianočným výletom mohli spoznať veľa krásnych historických pamiatok, budov, námestí. Navštívili sme zámok Wawel, jeho baziliku, nádvoria i kráľovské komnaty . Wawel bol hlavným korunovačným miestom poľských kráľov, ktorý sú tu aj pochovaní, ale aj svätí a mnoho významných osobností poľského národa. Zo Žigmuntovej veže sme mali výhľad na krásny zimný Krakov. Potom sme prechádzali historickými ulicami až sme sa dostali k vianočným trhom na Hlavnom námestí. Mohli sme vidieť  Sukienicu - starú tržnicu a v jej vnútri  pokračovali vianočné trhy. Trhy boli krásne veľké. Každý jeden stánok bol iný.  Mali v nich krásne suveníry, ktoré potešia každé srdiečko. Stánky s občerstvením nesmeli chýbať. Punč a pečené klobásky rozvoniavali na celé námestie. Na námestí sme ešte navštívili kostolíky a kaplnky.

A tak s plnými bruškami dobrôt a s plnými taškami suvenírov sme mohli ísť domov. Tento výlet bol veľmi krásny spoznala som nové miesta, a tiež som získala nové poznatky. Bola som s týmto výletom spokojná. Verím, že to nebol posledný taký pekný výlet.:-)

Vielička

 Vo Vieličke sa nachádza soľná baňa. Vielička leží  na juhu Poľska v Malopoľskom vojvodstve. Tažba soli trvala od 13. storočia až do roku 2007. My sme boli 135m pod zemou. Do bane sme šli 400 schodmi, spolu to bolo 53 poschodí.

Teraz už je Vielička len turistickou atrakciou. Sú tam rôzne sochy, kaplnky, kostol, ktoré vysekali baníci. Je tam jazero, kostol v ktorom slúžil omše pápež Ján Pavol II. Ďalej je tam reštaurácia, kongresová hala, v ktorej sa konajú stužkové slávnosti, rôzne koncerty aj kongresy a hádzanárska hala. Baňa je dlhá 300 km a len nejakých 7 km je sprístupnených pre verejnosť. Vielička je neuveriteľná, od roku 1978 je zapísaná mezdi pamiatkami UNESCO.   Ešte nikdy som nevidela niečo take krásne. Ukázali nám miestnosti, kde bola prezentovaná ťažba soli. Vždy tam musia niečo vynovovať a  robiť veci preto, aby Vielička bola vždy taká krásna a zachovalá. Ročne ju navštívi viac ako milión hostí z rôznach krajín.

Myslím si, že všetci boli s výletom do Vieličky spokojní. Všetkým sa to páčilo a každý z nás má o jeden  krásny turistický zážitok viac.

Andrea Príhodová, 3.D