Valentínska kvapka krvi 2013

V tele dospelého človeka sa nachádza približne 5 litrov krvi. Jej úlohou je dopravovať kyslík, živiny, hormóny a iné látky do svalov, orgánov a tkanív, takisto z nich odplavuje látky toxické. Keď stratíme viac ako tretinu krvi, môže nastať smrť. Deje sa to najmä pri úrazoch, nehodách. Pretože v medicíne neexistuje adekvátna náhrada ľudskej krvi, je možné zdravému človeku odobrať až pol litra krvi a to bez ujmy na zdraví. Tá má potom rôzne využitie v lekárstve, kde na vrchole je záchrana ľudského života.

Národná transfúzna spoločnosť SR (NTS) má svoje pracovisko v každom krajskom meste a taktiež v ďalších väčších mestách. V našom Prešove sídli v chirurgickom monobloku v areáli Fakultnej nemocnice J. A. Reimana. 

Valentínska kvapka krvi je akcia motivujúca najmä mladých ľudí k darcovstvu krvi. Mobilný výjazd NTS deň pred Valentínom, 13. 2. 2013 sa uskutočnil na pôde Hotelovej akadémie v Prešove. Ešte pred začiatkom vyučovania na Baštovej ulici zastavila dodávka, z ktorej vzhľadu bolo hneď zrejmé, čo sa tu bude diať. Učebňa A3 sa razom premenila z obyčajnej triedy na pracovisko NTS. Lavice a stoličky nahradili polohovateľné ležadlá, plenta a ďalšie vybavenie, ktoré umožňovalo hladký priebeh odberu. Na chodbe sa to začalo hemžiť mládežou vypisujúcou dotazníky. Osobné údaje, niekoľko krúžkov, podpis, hotovo. Dať si teplý čaj a čakať. Hneď po vstupe do miestnosti absolvovali darcovia malý vpich do prsta, vyšetrenie krvi. Nasledovalo zmeranie krvného tlaku a krátky rozhovor o zdravotnom stave s MUDr. Hasarovou alebo MUDr. Trenčanom. Pre niektorých z potencionálnych darcov to bol koniec cesty. Nedávne antibiotiká, návšteva zubára,  či iné dôvody znemožnili devätnástim z celkového počtu prihlásených 83 darcov pokračovať. Ostatných čakal približne desaťminútový pobyt na ležadle s ihlou v žile, cez ktorú za ten čas do pripraveného špeciálneho vaku vytieklo 450 mililitrov krvi. Po odbere je dobré chvíľu posedieť, poležať, dať si nejakú tekutinu, prípadné kávu. Dobrovoľní darcovia dostali okrem skvelého pocitu, ktorý sa dostaví okamžite po odbere aj nejaké cukrovinky a stravný lístok. Na akciu po celý čas dozerala jej hlavná organizátorka a motivátorka PhDr. Marta Servátková, sekundovala jej naša výchovná poradkyňa Mgr. Zuzana Tomková. Vzhľadom na veľký počet darcov sa celý pobyt pracovníkov NTS natiahol na päť hodín. Šofér dodávky priebežne odvážal darovanú krv, celkovo jej bolo viac ako tridsať litrov. Patrí sa poďakovať všetkým darcom a organizátorom aj v mene tých, ktorým tento malý čin možno zachráni život.

 Zoznam darcov

2.B - Lukačová

3.A - Klimková

3.D – Badanič, Škreptáč, Lukáč

4.A – Kováčová

4.B- Kišš, Reváková, Rohaľová, Marčišínová, Tobiáš

 4.C – Čekanová, Dujčáková 3x, Kačerová, Čerbanová, Čechová, Bombová 4x, Piteľová, Gričová, Oľšavský 3x, Harčár

4.D – Kurincová, Sedláková, Lenger, Franková 2x, Bačová 2x, Kakaščík 2x, Fialka

5.A  - Novotná, Jacko, Gvothová

5.B – Bačová, Kováč 3x, Sekvent 3x, Chabadová 4x, Kočišová 2x, Imrichová 3x, Andraščíková, Salayová, Daráková, Kráľová, Sakalová

5.C – Župina, Vaľová  6x, Duchová 2x

5.D – Nemergutová, Verčimáková, Schlachta

Naši dospelí darcovia  - Turčínová, Šugarová, Baňas, Greifová, Jankaničová, Mojzešová

Cudzí hostia –Tinath, Havrila, Vereščák, Bindas, Fogaš, Petrufová, Pribula, Haber