Talianska kuchyňa v Kežmarku

V Kežmarku sa v dňoch 9. 6. - 10. 6. 2022 konal už ôsmy ročník Festivalu študentského remesla. Študenti až 37 základných, umeleckých a stredných škôl ukázali v súťažiach stolárske, murárske, kadernícke, odevné i kuchárske zručnosti. Podujatie sa konalo pod záštitou predsedu PSK.

Festival nebol len o súťažiach , ale aj o slávnostnom sprievode súťažiacich,  koncerte a rôznych ukážkach zo života stredovekého Kežmarku.

Kuchárska súťaž  prebiehala v areáli hlavného  námestia  vo veľkých záhradných párty stanoch. Hlavnou  témou bola Cucina Italiana. Zúčastnili sa jej študenti zo stredných škôl v Tornali, Michalovciach,  Nitre, Zlatých  Moravciach  a Kravanoch nad Dunajom.

Z našej školy  pod vedením Mgr. MVDr, Juliany Mihályovej  sa na súťaž pripravovali a zúčastnili  žiačky II. A triedy  Bianka Genčúrová  a Erika Gernátová. Zo šiestich súťažných družstiev sme získali tretie miesto.

Menu pripravované účastníkmi kuchárskej súťaže (5 porcií):

Studené predjedlo

Bruschette al Pomodoro Fresco

(taliansky chlebík s paradajkami a syrom Parmezán)

Hlavné jedlá

Plnené ravioly so syrovou omáčkou (min. z troch druhov syra)

Orata Al Potacchio, zeleninové obloženie

(filety pražmy na omáčke z citrónov, rozmarínu a bieleho vína)

Risotto con funghi

(talianske rizoto z ryže Arborio s hubami, maslom a syrom Grana Padano)

Panettone

(tradičná talianska bábovka)

V škole sme upiekli ciabattu (taliansky chlebík),  predpripravili ravioly plnené králičím mäsom,   rybací vývar na citrónovú omáčku, zeleninový vývar na rizoto a upiekli panettone.

V deň súťaže sme z chlebíka pripravili  bruschette,  uvarili zmrazené ravioly a podávali ich so  syrovou omáčkou a paradajkovým džemom. Filety  z pražmy sme opiekli, uložili na zeleninový šalát  a preliali citrónovou omáčkou. Z technických dôvodov sme  rizoto nepripravovali. Ako dezert sme podávali bábovku panettone.

Uvedené pokrmy sme uložili na taniere v štýle food styling,  čo bolo aj vyzdvihnuté  porotou pri vyhlasovaní výsledkov súťaže kuchárov.

Účasť na festivale nás obohatila o nové skúsenosti, poznatky  a radi by sme sa zúčastnili  súťaží aj v budúcnosti.  Zároveň ďakujeme  vedeniu školy za podporu a  p. školníkovi za bezpečnú dopravu.

Mgr .MVDr. J. Mihályová