Someliéri Hotelovej akadémie v Prešove aktívni aj v školskom roku 2015 – 2016

Práca našich študentov v somelierskom krúžku zaujala nielen našich pedagógov, ale aj širokú verejnosť. Svojím vystupovaním, správaním, oblečením boli stredobodom pozornosti pri rôznych akciách organizovaných školou ale aj na rôznych akciách mimo školy. Študenti počas školského roku zabezpečovali akcie ako Eurocup 2015, DOD pri ponuke a servise vín od rôznych slovenských výrobcov. Spôsob prezentácie, servisu, ponuky a vystupovanie someliérov zaujalo viacerých hostí zo Slovenska ale aj zo zahraničia. Naši somelieri boli veľmi nápomocní v hoteli Permon na Wine Day 2015, kde získali aj veľa skúseností a vedomosti o víne. Ich prácu veľmi pochvalne ocenili hostia, vinári, ale aj manažment hotela.

Veľké poďakovanie pre somelierov a Hotelovú akadémiu v Prešove bolo vyslovené  majiteľom rodinného vinárstva pána Regendu z vinárstva Fundus Regius v Priekope, kde naši študenti odviedli kus dobrej práce pri vinobraní.

Naši someliéri sa zúčastnili viacerých súťaží: Mladý somelier  na Hotelovej akadémii v Piešťanoch, na Majstrovstvách somelierov Slovenska  – Vitis Trophée Junior 2016 v Trenčíne.

Na 21. ročníku Muvina 2016 Prešov pre našich študentov a školu bolo vyslovené z úst profesora Fedora Malíka predsedu poroty súťaže a Ing. Hažíra organizátora medzinárodnej degustácie vín v Prešove, kde Hotelová akadémia participuje od 1. ročníka degustácie. Profesor Fedor Malík k organizácii a riadeniu na adresu našich študentov povedal: „V zázemí a pri organizácii degustácie zo strany vašich študentov nemám čo dodať. Všetko funguje na jednotku. ” Ing. Hažír vyslovil vetu: „Mňa v zázemí a pri riadení degustácie nie je vôbec potrebné. Študenti vedia čo majú robiť a z niektorých sú hotoví manažéri. ”

Práca so študentmi aj v rámci krúžku somelier má svoje opodstatnenie. Študenti, ktorí sa tomu venujú sú jeden krok pred ostatnými študentmi vo vedomostiach o víne, v spôsobe prezentácie, nalievania, prístupu k hosťovi a zručnosti. Výrok, že someliér je profesia budúcnosti má svoje opodstatnenie.

Juraj Krajňák