Služba prvého kontaktu na hraničnom priechode Ubľa

V dňoch 4. - 5. 3. 2022 sme sa traja spolužiaci (žiaci V. C triedy) rozhodli ísť na východnú hranicu Slovenska, kde potrebujú dobrovoľníkov, aby mohli pomáhať tým, ktorí to v dnešných dňoch najviac potrebujú.

Utečenci z Ukrajiny prekračujú našu východnú hranicu po dlhých hodinách čakania vystresovaní, uzimení, unavení, smädní a hladní. Na mnohých z nich čakajú ich príbuzní žijúci na Slovensku alebo v Česku. Je však veľa takých, ktorí po prekročení hranice nevedia, kde bude ich cieľ a  ako sa tam dostanú.

Dobrovoľníci im rozdávajú občerstvenie, teplé nápoje, deky a hlavne slová útechy. Usmerňujú ich na miesta ubytovania, zabezpečujú a koordinujú ich odvoz, spolupracujú so zložkami Integrovaného záchranného systému a riadiaceho tímu.

Najťažšími pre nás boli rozhovory o ich posledných dňoch, o tom, ako všetko zanechali a utekali do neznáma. Neprinášajú si veľa – jednu tašku či kufor a druhá ruka patrí vždy dieťaťu. Väčšina ľudí, s ktorými sme sa rozprávali, pochádzali z oblasti Kyjeva, Charkova, Odesy, Záporožia či z pohraničia Krymu. Všetky oblasti sú pod neustálym bombardovaním a títo ľudia musia vynaložiť veľa úsilia, aby sa odtiaľ vôbec mohli dostať.

Veľkým prínosom pre nás bolo to, že sa v škole učíme po rusky a riadiace zložky nás mohli využiť pri tlmočení a podávaní prvotných informácií. Vedeli sme ich usmerniť, kde a ako im vieme pomôcť ihneď po prekročení hraníc, kam sa môžu zložiť, ohriať, kde dostanú teplý čaj a polievku a ako postupovať ďalej. Adrenalín spôsobil, že sme ani nepostrehli, že sme na nohách dlhých 32 hodín, ale neľutujeme ani minútu a ak bude treba, určite sa tam ešte vrátime.

Ak máte potrebné odhodlanie, silu a situácia Vám to dovoľuje - pridajte sa k nám

Tobiáš Greško, Laura Lehetová a Natália Lazoríková – žiaci V. C triedy