Prešov stále číta rád

Prešov sa v septembri stáva už tradične hostiteľom akcie „Prešov číta rád.“ Vďaka tomu sa tu každoročne schádzajú známi i menej známi slovenskí spisovatelia, rozhodnutí podeliť sa so svojimi skúsenosťami a úspechmi s ľuďmi, ktorým je literárne cítenie najbližšie. Medzi hosťami sme mali možnosť „natrafiť“ na ostrieľaných umelcov, ale aj na začiatočníkov, novoobjavené talenty. Medzi takých by sme mohli zaradiť aj Mareka Zákopčana, ktorého meno sa aj napriek nízkemu veku a mladému zjavu skloňuje na celom území Slovenska. Marek prijal pozvanie na besedu, ktorú preňho zorganizovala Hotelová akadémia a práve tam sa vyspovedal z toho, čo ho sa najviac desí, prečo pozerá tínedžerske seriály a aké knihy najradšej číta.

Aj napriek tomu, že má len 24 rokov, na konto si už pripísal 4 knihy. Ženský román Zradná vášeň, Mesto Tieňov 1 aj 2 a od 21. 9 2010 už v kníhkupectvách narazíte aj na jeho najnovší výtlačok, Nevinní zmätkári, ktorý vydavateľstvo Ikar vydalo spolu s ďalšími štyrmi knihami v rámci projektu „Mám talent,“ ktorý umožňuje začínajúcim autorom dostať sa do povedomia čitateľov. Nevinných zmätkárov som prečítal za víkend a musím sa priznať, že už dlho som sa pri žiadnej knihe tak nepobavil. Vrelo odporúčam. Trefné, netuctové a humorné sú prídavné mená, ktorými by sa knižka dala pochváliť. Bolo to akoby ste sa v televízii dívali na kvalitný sitkom.

Marek je sympatický a skromný mladý muž, ktorý na univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici vyštudoval slovenský jazyk a históriu. Marek sa do povedomia dostal aj tým, že napísal scenár k televíznemu seriálu Mesto tieňov. Ako sa to všetko začalo? Marek hovorí aj o tom:

„Je to veľmi zaujímavé, pretože v skutočnosti som najprv napísal román Zradná vášeň, ktorého rukopis som rozposlal do niekoľkých vydavateľstiev. Práve z Ikaru sa mi asi po štyroch mesiacoch ozvali, že sa im to páči a že mám prísť, že sa so mnou radi stretnú. Tak som teda prišiel, avšak tu nastal kameň úrazu. Vydavateľstvo sa aj napriek sympatiám ku knihe dielo nehrnulo vydať čím skôr, pretože sa obávali reakcií čitateľov a okolia pre môj nízky vek. O niekoľko mesiacov sa na scéne objavil seriál Mesto tieňov. Potrebovali niekoho, kto by napísal kvalitný a duchaplný scenár, a tak ma Ikar znova oslovilo, či by som sa na to nepodujal. Ja som súhlasil a tak vzniklo Mesto Tieňov.“

Všetky tri knihy Marekovi vydali v roku 2008 a odvtedy sa o ňom hovorí ako o talente, ktorý zamúti vody novodobej slovenskej literárnej tvorby.

Okrem tohto autora som mal možnosť stretnúť aj spisovateľa Jaroslava Rumpliho v sprievode s Dadom Nagom. Tí na akcii prezentovali Jarove knihy. Prvú s názvom V znamení hovna sa aj napriek obscénnemu názvu dostala do Top 25 kníh v súťaži Moja naj kniha. Druhá kniha, Kruhy v obilí, sa na predajné pulty dostala len pred nedávnom.

Patrik Galajda, V. D

Fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii