Prešov sa sfarbil do literatúry

Nie sú to len koruny stromov okolo rieky Torysa, či tých na Trojici, čo v septembri naberú iný odtieň, ale celé mesto Prešov sa na pár dní sfarbí literatúrou - a to vďaka festivalu Prešov číta rád. Talk-shows, publicisticko-cestovateľské večery, besedy s - mnohokrát bežným ľuďom neznámymi hosťami z rôznych okruhov umenia.

A práve vďaka tomuto festivalu mali žiaci našej školy, presnejšie štvrtáci, možnosť stretnúť sa a "pobešidovac" s dvoma neskutočne zaujímavými osobnosťami - mužom mnohých povolaní Jánom Gavurom a ženou, na oko krehkou, Lenkou Šafranovou v priestoroch krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava.

Predpokladaná, až prehnane odborná a predovšetkým nezáživná prednáška sa nekonala. Práve naopak. Dokonca aj tí, ktorých vzťah k básničkareniu je taký, že nie je, sa nechali strhnúť rozprávaním umelcov, ako zošuverené lístie prúdom vody. Medzitým, ako čítali diela modernej literatúry, žartovne zakomponovali vlastné príbehy, komunikovali so žiakmi a pýtali sa zaujímavé otázky s ešte zaujímavejšími odpoveďami, do radov mladých ľudí poslali pár výtlačkov časopisu Vertigo a zbierky krátkych textov.

"Umenie v nás nemá vyvolať krásu, umenie v nás má vyvolať pocity," a to sa im aj podarilo. Neboli to len slová a verše, čo recitovali, predovšetkým za tým bola ich interpretácia, výroky, znalosť danej oblasti, ktorou si získali pozornosť publika. Záver mal však sladko-trpkú príchuť. Pri rozlúčke rozdali niekoľko dielov už spomínaného časopisu a - síce by to málokto zo žiakov priznal nahlas, chceli v útulnej miestnosti s honosnými dvojkrídlovými dverami zostať ešte o čosi dlhšie, dozvedieť sa o hosťoch viac pikošiek, skákať z jednej mláky poézie do druhej.

Emma Kičurová (IV.B)