Potulky po vianočnej Budapešti

Turisticko - poznávací krúžok v Budapešti.

V jednu krásnu slnečnú sobotu sme sa dievčatá z hotelovej akadémie vybrali do Budapešti na výlet , kde nás zobrala naša pani profesorka Korbová. Cestu vlakom sme si ako tak užívali, väčšinu časť cesty sme po pravde spali. Po príchode do Budapešti sme horeli túžbou spoznať jej čaro, pretože už samotná vlaková stanica – Keléti p. u. nás veľmi ohúrila a stala sa objektom fotoaparátov všetkých nás tzv. turistiek.

S radosťou sme vykročili spoznávať kultúrne pamiatky budínskej i peštianskej časti mesta s nádychom Vianoc. Ako prvé sme si pozreli Parlament. Jeho krásu sme mohli obdivovať l úplne z blízka. Naša cesta pokračovala ďalej na Budínsky hrad, ktorý sa týči nad Dunajom. Dôkladne sme preskúmali nádvorie hradu. Obdivovali sme sa jeho veľkoleposť a stretli sme veľa zaujímavých turistov z okolitých i vzdialenejších krajín (Nemcov, Angličanov, Číňanov, moslimov a mnoho ďalších). Keďže hrad nebol našim jediným cieľom, pokračovali sme v ceste ďalej. Šli sme neznámymi, ale veľmi zaujímavými uličkami. Zrazu sa pred našimi očami objavil Kostol sv. Mateja obklopený múrmi Rybárskej bašty. Rybársku baštu sme si išli dôkladnejšie pozrieť. Bol z nej prekrásny výhľad na Pešť. Naša ďalšia zastávka bola Bazilika svätého Štefana, ktorá je najväčšou bazilikou v Budapešti. Tu sa nachádzali aj menšie vianočné trhy. Zdržali sme sa iba chvíľku, občerstvili sa a aj trošku oddýchli. Myslím, že na našu ďalšiu zastávku – vianočné trhy na Vorosmartyho námestí sa už každý tešil. Keď sme sa rozišli, každý išiel za svojím. Poobzerali sme každý jeden stánok, ktorý tam bol.

Myslím si, že pre každú z nás to bol veľký zážitok, aspoň pre mňa určite. Spoznala som nové mesto, videla jeho nezabudnuteľné kultúrno-historické pamiatky a domov som si odniesla aj veľa zaujímavých zážitkov, na ktoré určite nikdy nezabudnem.

 E. B.