POTULKY PO SLOVENSKOM RAJI

Deň oddychu po náročnej túre na Chopok preletel a bol štvrtok 11. máj. Náš druhý výlet počas tohto týždňa smeroval do Slovenského raja.

Vlakom sme cestovali do Spišských Tomášoviec. Keď sme vystúpili, kráčali sme touto dedinkou, ktorú sme nazvali „Beverly Hills“. Keď sme sa dostali na hranicu národného parku, zastavili sme sa pri veľkej mape. Pani profesorka nás oboznámila s plánom akcie, vyskúšala nás geografiu a orientáciu na mape, prostredníctvom vlastných mobilov sme sa poistili a samozrejme nafasovali i mikroténové vrecká na čistenie hôr. Naša prvá zástavka bola Tomášovský výhľad. Na Tomášovskom výhľade bolo naozaj krásne - jedinečné výhľady do diaľky i do hĺbky.  Naše fotoaparáty pracovali na sto percent. Na pokračovanie putovania sme sa nesmierne všetci tešili. Čakala nás totiž NPR Prielom Hornádu.  Cesta bola veselá, veď ako inak,  keď si s úžasnými ľuďmi? Zdolávali sme stúpačky, potôčiky, mosty, rebríky. Hlavne sme otestovali, či máme nepremokavé topánky, či sa nám z výšok točí hlava a či máme zmysel pre rovnováhu.  Niektorí sme čľupli do vody, ale nič sme si z toho nerobili, pravé naopak ešte viacej si to užívali. Po rebríkoch sme došli na Kláštorisko. Nachádzal sa tam starý kláštor, chata s veľkou terasou, symbolický cintorín obetiam hôr i krásna rozkvitnutá lúka. Tu sme si užívali zaslúžený oddych. Niektorí sme si ľahli do trávy, iní sme si dali na terase čapáka- radlera. Bolo krásne slnečno a teplo. Po oddychu sme odchádzali inou cestou do Letanoviec. Spievali sme si, smiali sa, proste užívali sme si pekný deň. Cesta do dedinky bola nekonečná.  Unavení, ale šťastní, sme čakali na vlak a cestou domov spomínali, čo krásne sme aj dnes zažili.  

Rekapitulácia: Prešli sme 15,5 km, nastúpali sme 660 m.

Ďakujeme pani profesorke Korbovej a pánovi profesorovi Kuchárikovi, že sme mohli zažiť a vidieť niečo nové a urobiť niečo užitočné, či pre nás alebo pre  naše slovenské národné parky.

Diana Maťašovská, IV.D