Naša prax v BadSchandau - Nemecko

Každý rok sa na našej škole vyskytne ponuka zahraničnej praxe v rôznych krajinách. Prax sa vykonáva v Grécku, Taliansku, na Cypre. Nechýbala ani tento rok. Žiakom, ktorí sa učia nemecký jazyk sa naskytla príležitosť zdokonaliť sa v tomto jazyku, stráviť čas v nemeckom prostredí. Ponuku ísť do Nemecka konkrétne do malého mesta BadSchandau som prijala aj ja.

Nachádza sa tam malá sieť hotelov Pura, pod ktorú patria štyri hotely. Naša škola s touto spoločnosťou pracuje už osem rokov.

Bolo nás šesť statočných: M. Barčáková (4. D), D. Sciranka (4. D), K. Dzurková( 4.A ), M.   Šankvalierová (4.A), D. Sochová  (4.A) a M. Siváková(5.C).  Rozdelili sme sa na dva termíny – máj a jún.

Táto prax trvala tri mesiace, počas ktorých sme sa naučili veľa nových vecí, získali sme skúsenosti, oprášili staré priateľstvá a iní si ich vytvorili.  Pracovali sme poväčšine v servise no niekedy aj v kuchyni či na poschodiach. Veď ako sa hovorí, niet nad skúsenosti.

V hoteli Forsthaus sme boli traja- Miška, Daniel a ja. Bola to naša druhá rodina. Starali sa o nás ako o vlastných  a ukázali nám veľa pekných miest. Ako hovorím toto nebola len prax, bola to aj dovolenka. Vzali nás na túry, na výlety po Berlíne, Dráždanoch, Pirne či Meiβene. Dozvedeli sme sa stále niečo nové a zaujímavé. Samozrejme, že sme po večeroch snívali o Horalkách či mamkinej vynikajúcej kuchyni, no ale prekonali sme to. Prekvapila nás aj milá návšteva nášho vedenia, v čase keď sme pripravovali  „ SlowakischeWoche“ ako každý rok. Písali o tejto udalosti aj v regionálnych novinách. Spolu sme prežili tri pekné dni, ktoré sme ukončili pri typických slovenských jedlách.

Zahraničnú prax odporúčam každému, kto má chuť spoznávať nové veci a nebojí sa prekonávať niekedy aj samých seba.

M. Siváková, 5.C