Najkrajšie Vianoce aké tu boli...

„Latka je nastavená veľmi vysoko, po Slovensku budete mať čo robiť, aby ste ju tam aj udržali,“ boli slová viceprezidenta z Rakúska, adresované riaditeľke hotelovej školy v Luxembursku, kde sa bude konať budúci ročník Vianoc v Európe. Tento ročník sa konal u nás, na Hotelovej akadémii v Prešove.

Všetko sa začalo v nedeľu, keď jednotlivé delegácie prichádzali a zdobili svoje stánky. Atmosféra dýchala Vianocami. Počas týždňa si na svoje prišiel každý. Tradičné i netradičné sladkosti, ochutnávka vín z celej Európy a Slovenska. Avšak na pozadí celej tejto akcie stoja žiaci, učitelia a vedenie školy. Horúčkovité prípravy a neuveriteľná podpora okolia, bez ktorej by sme to nezvládali. Ťažkou skúškou bol pre našich žiakov Európsky bufet, na ktorý delegácie pripravili svoje typické jedlá podávané na ich vianočnom stole. Bola to gastronomická cesta po Európe, nie za osemdesiat dní ale za osem hodín. Hostia však nevideli do zákulisia, nevedeli, s akými problémami sa potýkajú obsluhujúci v zázemí, umývanie inventára... Potešil nás prístup našich spolužiakov. Väčšina z nich chodila domov neskoro po polnoci. Delegácie mali vždy nabitý program, nikdy sa nenudili, exkurzie a workshopy. Toto všetko stálo nemalé úsilie, ktoré napokon vyvrcholilo v piatok v hoteli Dukla, kde sa konal banket.

V závere večera sa obsluhujúci a someliéri postavili pred ľudí, s ktorými trávili celý týždeň. Odmenou našim trasúcim sa rukám bol potlesk a úprimné slzy dojatia madam Christiane Keller, ktorá pôvodne prišla s touto myšlienkou zjednotenia Európskych krajín. „Som ohromená...“ zneli jej slová.

Študenti našej školy a zahraniční hostia sa napokon lúčili objatiami a slovami: „Uvidíme sa v Luxembursku, dobre?“ Vianoce v Európe bola jedna z akcií, ktoré posúvajú vpred nielen jednotlivcov, ale aj celé Slovensko. Niektorí hovoria že Hotelová akadémia v Prešove patrí medzi popredné hotelové školy... A viete čo? Majú pravdu.

Klaudia Butelová II.D