Fashion show – V. A 2017

Dňa 21. 3. 2017 sa v priestoroch Hotelovej akadémie v Prešove uskutočnila netradičná forma maturitnej skúšky. Išlo o praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky, kde bolo úlohou študentov predviesť svoje praktické znalosti nadobudnuté počas štúdia na hotelovej akadémií. Maturitná skúška sa niesla v znamení módy pod názvom „Fashion show”.

Študenti sa na túto akciu pripravovali od októbra a ich úlohou bolo pripraviť a zabezpečiť všetko potrebné pre vylosovaný druh udalosti, slávnostnú recepciu. Od tohto momentu tvrdo pracovali na prípravách spojených s akciou, keďže ich úlohou bolo osloviť širokú verejnosť, zabezpečiť predaj vstupeniek či správnu propagáciu v médiách. Pokiaľ by sa im nepodarilo vstupenky predať, praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky by bola neúspešná.

Medzi najväčšie lákadlá večera patrili pripravené pokrmy a špeciálne jeden z ich spôsobov prípravy.  Je ňou úprava mäsa formou sous-vide, momentálne najmodernejšia metóda súčasnej gastronómie. Potraviny sú zabalené vo vákuových vreckách a varené dlhý čas pri nízkej, presne stanovenej teplote. Dosiahneme tým rovnomernú tepelnú úpravu surovín, výnimočnú chuť a konzistenciu.

Recepcia poskytla hosťom jedinečnú atmosféru a možnosť pocítiť teplo z reflektorov na vlastnej koži. Hlavný bod programu, módna prehliadka, vznikla v spolupráci so značkou Jankiv Siblings. Táto značka patrí dvom mladým a nadaným súrodencom z Prešova, ktorí sa ňou snažia preraziť vo svete módy. Väčšinu ich kolekcie tvorili nádherné spoločenské šaty z plisovanej látky. Ďalším charakteristickým znakom bola čipka. Pridávala každým šatám na elegancii. Hostia mohli počas celej módnej prehliadky obdivovať tvorbu týchto šikovných návrhárov.

Mnohých hostí zaujala alternatívna forma prípravy kávy ako aj príprava rôznych nápojov priamo pred hosťami od sympatického barmana. Večer svojím kultúrnym vystúpením spestrila aj hudobná kapela Preshood a tanečné vystúpenie žiakov zo ZUŠ Lipany.

Súčasťou recepcie bola aj výstava inštalácie s názvom ANTISHOES od umelkyne a dizajnérky Petry Richterovej. Chcela poukázať na nadmerný konzum v našej spoločnosti. Na to, ako niektorí módni návrhári tvoria príliš extravagantné, nenositeľné a nepoužiteľné oblečenie.

Celú recepciu sa nám podarilo priviesť do šťastného konca. Najväčšou odmenou bola spokojnosť hostí i pedagogického zboru. Hosťom sme sa poďakovali, obdarovali sme ich malou drobnosťou a rozlúčili sa s nimi. Praktická časť bola úspešne zvládnutá všetkými študentmi.

Jakub Chmeľovský, V. A