Exkurzia Taliansko, Francúzsko, Monaco

V dňoch 27. júna až 1. júla 2019 sme podnikli výnimočnú exkurziu, v ktorej sme spoznávali, ako to zvykol hovoriť náš organizátor zájazdu pán Chrzan, Provensalsko, Taliansko a Monako zmyslovými orgánmi (chuť, čuch, hmat, zrak, sluch).

Deň prvý – 27.6.2019

Po vyčerpávajúcej, avšak zaujímavej 15hodinovej ceste, sme zakotvili na pláži v talianskom mestečku Jesolo a relaxovali. Boli sme vzdialení 10km vzdušnou čiarou od Benátok. Okúpali sme sa v Jadranskom mori a spoznali okolité uličky obľúbeného letoviska Venezie – Lido di Jesolo. Neskôr sme sa ubytovali v Camping Village Jolly, kde sme si dopriali jednoduché a chutné talianske raňajky.

Deň druhý – 28.6.2019

V ranných hodinách sme opustili ubytovanie a vydali sa na cestu cez Veronu ( Rómeo a Júlia ) a najväčšie francúzske jazero, dole k Ligúrskemu moru . Vo vnútrozemí Francúzska namerali rekordných 45´C a na internete sa písalo o takzvanom ´´Francúzskom pekle´´. Ale ani to nás neodradilo, natreli sme sa najvyšším faktorom a pokračovali k Anglickej promenáde a Anjelskemu zálivu v Nice. Mesto si nás získalo svojimi vodopádmi, ku ktorým viedla cesta cez nespočetné množstvo schodov. Avšak výhľad, ktorý sa nám naskytol na samom vrchu, stál za to. Naše kroky viedli aj na trhové námestie plné malebných stánkov s kvetinami, vôňami tisícov korenín, čerstvého pečiva, či ovocia a morských príšeriek. S plnými rukami tradičných provensálskych produktov sme sa pobrali na neďalekú kamenistú pláž. Po prehliadke sme sa presunuli do centra, urobili potrebné nákupy, niekto si zašiel do reštaurácie na typický francúzsky obed, iní sa vybrali na prechádzku po Anglickej promenáde.

Deň tretí – 29.6.2019

Tretí deň našej cesty sme sa ubytovali v hoteli F1, naraňajkovali sa a vyrazili na cestu cez Saint Maxim do slávneho Saint-Tropez. Mesto známe predovšetkým staršej generácii natáčaním filmov ako:  ,,A Boh stvoril ženu´´, s očarujúcou Brigitte Bardot, ktorú je možné zastihnúť v uličkách aj v súčasnosti a filmom Žandár so Saint-Tropez, s nestarnúcim Luis de Funès. Navštívili sme žandársku stanicu, v ktorej dnes sídli múzeum kinematografie, vojenskú citadelu zo 16. storočia, prístav s luxusnými jachtami a provensálske trhy. V obedňajších hodinách sme zavítali do ´´francúzskych Benátok´´ Port Grimaud. Prechádzali sme sa romantickými uličkami, videli zvonicu kostola, trhy a neskôr sa šli vyblázniť na pláž. Večer nás milo prekvapil pán Chrzan a pozval všetkých účastníkov zájazdu na výbornú večeru.

Deň štvrtý – 30.9.2019

Ráno sme zavítali do malebnej dedinky Saint Paul de Vence sídliacej na vrchole kopca s vyhliadkou na celé pobrežie, o ktorej si dovolím tvrdiť, že je najkrajším miestom z celého zájazdu. Známa je vďaka obdivuhodnému zoznamu umelcov a spisovateľov, ktorí tu žili a pracovali. Na ulici rue Grande sa nachádza najväčší počet galérií a schody z tejto ulice vás dovedú na námestie, kde stojí kostol a múzeum. V tomto múzeu sa nachádzajú voskové figuríny v životnej veľkosti, náboženské predmety, dokumenty a zaujímavá kolekcia fotografií známych osobností, ktorí kedysi navštívili Saint Paul de Vence. Neskôr nás čakalo svetoznáme parfumérske mesto Grasse, kde sme zavítali do parfumérie Fragonard. Prešli celým procesom výroby parfumov, pozreli si výrobu mydla a kozmetiky, ktorú si mnohí z nás kúpili. Celí vyvoňaní a s dobrou náladou sme smerovali do Cannes, francúzskej filmovej metropoly. Videli sme odtlačky rúk známych hercov, vrátane tej Silvestra Stallona, Sophie Loren či Angeliny Jolie. Prešli sme sa po červenom koberci a Boulevard de la Croisette. Celú promenádu lemujú krásne piesočnaté pláže a na jednej z nich sme sa neskôr zložili. Okrem paláca a promenády sme navštívili aj starú historickú časť mesta, úzke uličky ktoré lemujú reštaurácie a obchodíky, strážnu historickú vežu a starý prístav.

Deň piaty – 1.7.2019

Prvý letný deň a zároveň posledný nášho cestovateľského dobrodružstva sme sa vydali na cestu do druhého najmenšieho štátu sveta – Monaca. Z podzemného parkoviska sme sa presunuli ku kniežatstvu, kde neďaleko stálo veľkolepé Oceánografické múzeum s neuveriteľným množstvom nádherných morských živočíchov, ktoré založil Albert I., vášnivý oceánograf a manžel oscarom ocenenenej americkej herečky Grace Kelly. Na nádvorí kniežackého paláca sme si pozreli výmenu stráží a neskôr navštívili botanickú záhradu, katedrálu s hrobkami monackých kniežat a prešli sa prístavom, kde začína trať závodu formuly 1, ktorá pokračuje smerom k Monte Carlu, kde sa nachádza krásne Grand Casino.

Pre mňa, ako milovníčku kinematografie, Grace Kelly a Brigitte Bardot to bol úžasný neopakovateľný zážitok plný krásnych spomienok, kde sme si rozšírili poznatky o svete, zrelaxovali pri pláži a obohatili naše jazykové zručnosti. Preto by som sa chcela v mene všetkých účastníkov zájazdu poďakovať našej pani učiteľke Maťašovej, pani učiteľke Rozumovej a pánovi učiteľovi Kuchárikovi za skvelú atmosféru a organizáciu nezabudnuteľného cestovného zážitku a samozrejme aj pánovi Chrzanovi a celej Chrzan s. r. o. za neskutočnú ochotu, zaujímavý výklad na cestách a množstvo informácii, ktorými nás obohatili.

Natália Lazoríková, III. C