Európske Vianoce 2012

V dňoch 28.11 až 4.12 sa v Budapešti uskutočnil 21. ročník podujatia Christmas in Europe - Vianoce v Európe, ktoré každoročne usporadúva AEHT - Európska asociácia hotelierstva a cestovného ruchu.

Tohtoročnou hostiteľskou školou bola Giorgio Perlasca Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola v Budapešti. Európskych Vianoc sa zúčastnilo  15 škôl z 12 krajín, Slovensko reprezentovalo družstvo z Hotelovej akadémie na Baštovej ulici v Prešove.

Našu školu reprezentovali kolegovia Krajňák, Mgr. Feľbaba, Mgr. Háberová, MVDr.Mihályová a 3 žiačky - Dana Maľarová z III. A, Miroslava  Stašenková z III.D a Mária Segeďová zo IV.B.

Ako to celé prebiehalo?

Prvý deň sa všetky tými zhromaždili a začali zdobiť pridelené výstavné stánky. Aj my sme sa s nadšením pustili do tejto úlohy. Náš stánok sme vyzdobili podľa vianočných zvykov starých mám a ďalšie dni sme v nej ponúkali slovenské tradičné jedlá našej krajiny ako napríklad oplátky s medom, bryndzové, nivové a tvarohové pagáče, čokoládové peniažteky, plnené oplátky a sušené ovocie. Jedným z hlavných pilierov Vianoc v Európe je európsky bufet tzv. slávnostná recepcia, ktorá sa konala v piatok 30. novembra. Úlohou bolo pripraviť typické vianočné menu svojej krajiny. Pri našom stole si mohli hostia pochutnať na vyprážanej aljašskej treske v pivovom cestíčku, tradičnom slovenskom zemiakovom šaláte a opekancoch s makom. Na pitie sme ponúkali teplý nápoj z vaječného koňaku, rumu a limetkovej šťavy s tajomným názvom „Hot secret“ a červené a biele vína.

Nedeľňajší večer bol vyhradený kultúrnemu programu. Nápadom sa medze nekládli, a tak to podaktorí poňali naozaj originálne. Naše žiačky reprezentovali kultúrnym predstavením naše ľudové piesne a vianočné vinše.

Jednotlivé dni sme spoznávali ľudí, kultúru a zvyky rôznych národov, zbierali sme materiály o týchto krajinách a školách a nadväzovali priateľstvá  a kontakty.

Bodkou za celým týždňom bola slávnostná Gala večera, ktorej organizácia prináleží hosťujúcej škole. Záver už tradične patril odovzdávaniu vlajky AEHT škole, ktorá bude organizovať Európske Vianoce na budúci rok. V tomto prípade poputuje do Marseille. Stretneme sa teda vo Francúzsku, kde by mala vlajku prevziať naša škola, ktorá by sa mala stať hosťujúcou školou Vianoc v Európe pre rok 2014.