Deň jazykov 2014

Európsky deň jazykov (EDJ) sa oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001 z iniciatívy Rady Európy, ktorej snahou je podporovať mnohojazyčnosť. Jeho cieľom je podnietiť Európanov, aby sa učili viac jazykov či už v škole alebo mimo nej.

Ani my sme na tento deň nezabudli. Učitelia sa postarali o pestrý program a počas celého dňa prebiehali na hodinách jazykov zábavno-súťažné aktivity. Kolegyňa Mgr. Mulíková pripravila výstavu obrázkov z výletu po Nemecku a kolegyňa Mgr. Kurečková v rámci EDJ navštívila so žiakmi Britské centrum.

Pod taktovkou Mgr. Kundračíkovej sme sa rozhodli zaujímavým spôsobom spropagovať aj francúzštinu a francúzsku kultúru. A tak sme triedu D3 na jeden deň premenili na malé Francúzsko.

Žiaci si mohli prelistovať francúzske časopisy a noviny ako „Le Monde“, pripravená bola aj výstava kníh, ktoré si mohli nielen prečítať, ale aj požičať. Niektorých zaujali staré mince, pravá francúzska levanduľa, pohľadnice, fotky a mapy z najrôznejších kútov Francúzska. Jedna časť miestnosti patrila Anglicku (Mgr. Džubárová), kde boli vystavené najmä obrázky známych londýnskych pamiatok.

Nuž a aké by to bolo Francúzsko bez svojej povestnej kuchyne? Ako vyzerá klasické francúzske menu, jedálny lístok alebo kuchárska kniha? To všetko patrilo k prehliadke. Už hneď po vstupe nám čuchové bunky opantala vôňa čokoládového koláča a tradičného dezertu „Mousse au chocolat“,  ktoré boli súčasťou ochutnávky. Samozrejme nesmela chýbať ani biela bageta či syr camembert. Žiakom chutilo a okrem dojmov si so sebou odnášali aj recept na čokoládovú penu :).

Každého návštevníka čakal navyše neľahký kvíz, zameraný na zaujímavosti zo sveta jazykov. Najlepších riešiteľov čaká po vylosovaní knižná odmena1. V závere prehliadky sme zábavným spôsobom búrali klišé o krajine a jej obyvateľoch. Aby sa ulahodilo všetkým zmyslom, celkovú atmosféru dotvárali francúzske piesne.

Tešíme sa na ďalší rok a nové nápady

Aurevoir

M. Háberová