Biomasaker

Biomasaker. Dokumentárny film s týmto názvom mali možnosť sledovať žiaci I. A a I. D triedy v prešovskom klube Wave.

Kto očakával potoky krvi, hororové scény a neohrozeného hrdinu, bojujúceho o záchranu celého ľudstva, mohol byť spočiatku sklamaný. Pokojné zábery na slovenskú prírodu však čoskoro vystriedali zjazvené lesy po vyrúbaných stromoch v chránených územiach, namiesto štebotu vtáčikov sa ozývalo hrôzostrašné kvílenie motorových píl. Hlavný hrdina síce nemal vlastnosti Supermana, ale aj tak bojoval proti mocenským štruktúram a všadeprítomnej korupcii na Slovensku. Ako odmenu nezískal srdce prekrásnej dievčiny (ako to vo filmoch býva), ale získal ocenenie Biela vrana, ktoré sa udeľuje ľuďom za občiansku odvahu. A čo je hlavné, získal sympatie nás všetkých, ktorí sme film pozerali.

Po skončení premietania sa rozpútala debata s režisérkou tohto filmu Janou Bučkovou na tému hrdinovia medzi nami, kde naši žiaci vyjadrovali svoje názory na hrdinstvo, vzory a ideály mladých ľudí.

P.S. A na záver happy end: Niekoľko týždňov po premietaní tohto filmu oznámili poslanci NR SR, že zrušili zákon, ktorý podporoval spracovanie zdravých stromov na biomasu a následné spaľovanie.