28. marec – Deň učiteľov

Marec je mesiac spojený s jarou, knihami i s populárnym mužským menom Jozef. A jeden z posledných dní – ten 28. patrí učiteľom.

Z histórie vieme, prečo je to práve tento deň, len určite nie je tak viditeľný a spopularizovaný ako Valentín. Nemá vyzdobené výklady, éterom sa nešíria piesne, špeciálne zložené pre tento sviatok.

Ale povolanie je to určite zaujímavé. Už len tým, že každá vyučovacia hodina „vypáli“ ináč. Aj neustály kontakt s mladými ľuďmi nedovolí učiteľom starnúť aspoň na duchu. A tie zážitky – úsmevné, vtipné, smutné, vážne. Vysvetľujú, opakujú, udržiavajú živú komunikáciu. Učia žiakov rešpektu, úcte aj tolerancii. Práca učiteľa je zvyčajne ocenená až oveľa neskôr, sprvoti sa to vníma ako niečo nevyhnutné, niečo čo sa musí.

Žiaci hotelovej akadémie sa nám, učiteľom, predstavili v inom svetle a poďakovali sa nám.  30. marca 2016 sme žiakov nevideli v školských laviciach, neohúrili nás v ten deň vedomosťami. Ukázali nám, čo iné sa v nich skrýva, čo veľmi za lavicami nevidieť. Pripravili pre učiteľov i svojich spolužiakov tanečné, hudobné i spevácke vystúpenia. Po kultúrnom programe pozval riaditeľ školy všetkých zamestnancov na slávnostné posedenie v priestoroch školy. Bolo to príjemné ukončenie slávnostného dňa. Ďakujeme.

Mgr. Zuzana Bavoľárová