1. december a červené stužky

Tento dátum sa už niekoľko rokov nesie v znamení boja proti zákernej a nevyliečiteľnej chorobe AIDS. Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS. Červená stužka je značkou, pre upevňovanie povedomia o HIV a AIDS medzi ľuďmi. Vznikla v New Yorku v roku 1991.

Vytvorili ju umelci z „Vizuálneho AIDS klubu“ (originál názov Visual AIDS Artists Caucus) v rámci projektu „Projekt Červenej stužky“. Autori projektu zostali ako jednotlivci v anonymite. Neexistuje žiaden zoznam autorov. Aj vďaka tomu si nikto nikdy nenárokoval autorské práva. Znak červenej stužky sa kopíruje zadarmo a nikto (ani jednotlivci, ani organizácie) nemá z použitia červenej stužky zisk.
Umelci boli pri vzniku červenej stužky inšpirovaní žltou páskou, ktorou si Američania uctievali amerických vojakov, ktorí slúžili vo vojne v Perzskom zálive. Červená farba bola zvolená pre svoje spojenie s krvou a ako symbol vášne. Červená nepredstavuje len hnev, ale aj lásku. Niektorí žiaci našej školy si pripevnili červené stužky na oblečenie ako symbol solidarity a v nižších ročníkoch vytvorili plagáty s heslom HIV nie je AIDS. Aj takýmto spôsobom naša nechce zabudnúť na tento celosvetový problém.