Zahraničná prax - Francúzsko

Streda 24. septembra sa niesla v znamení Francúzska a Korziky. Eva Balogová zo IV.C nám predstavila bar a reštauráciu v L’Ile-Rousse na severozápade Korziky , kde praxovala v medzinárodnom kolektíve mladých ľudí. Jej patróni síce neboli najmladší, ale zato patrili k najmilším ľuďom, akých doteraz stretla. Hostia boli väčšinou Francúzi, pričom núdza nebola ani o iné národnosti. Eva sa v práci nenudila, podvečer prestavovali plážový bar na reštauráciu a hostia si užívali večeru v krásnom prostredí priamo pri mori. Nielen hosťom ale aj Eve zachutila miestna kuchyňa. Morské plody a ďalšie delikatesy na fotografiách počas prezentácie vyzerali naozaj lákavo. Eva je rozhodnutá zopakovať si prax vo Francúzsku, najbližšie by rada vyskúšala Francúzske Alpy počas zimnej sezóny.

Natália Andrijková s Kristínou Kravjarovou strávili 3 mesiace v lete v kempe pri jazere neďaleko mesta Dijon. Hostia z predovšetkým z Francúzska a Holandska sem prichádzali kvôli prírode a ubytovávali sa nielen v domčekoch a „mobilhausoch“ ale aj vo vlastných karavanoch či stanoch. Kemp ponúkal doplnkové aktivity organizované v okolitej krajine.. Reštaurácia sa otvárala až popoludní, príp. podvečer a vtedy dievčatá nastupovali do práce v obsluhe. Daňou za krásnu prírodu bola vzdialenosť od najbližšieho mesta, ktorá sa bez auta dala iba ťažko zvládnuť.

Gabika Magdová a Lenka Smolková sa vrátili z praxe v kempe Sunelia Perla di Mare pri meste Ghisonaccia  na východnom pobreží Korziky s úsmevom na tvári. Pracovali v kuchyni, ale príprava napr. mušlí (slávky jedlé) sa realizovala na pláži priamo pred zrakom hostí. Kemp ponúkal mnoho doplnkových aktivít, okrem upravenej pláže mali hostia k dispozícii bazén, volejbalové ihrisko, paragliding, požičovňu vodných skútrov a ďalšieho športového výstroja, vychádzky na koňoch.  Samozrejmosťou boli animačné aktivity počas celého dňa. Spa v areáli kempu pred 2 rokmi otvárala Slovenka Andrea Sklenaříková.

 

Ďakujeme dievčatám za skvelé a pútavé prezentácie. Spoznali sme nové miesta a dozvedeli sa mnohé zaujímavosti, predovšetkým z nášho odboru. Práve takéto prezentácie sú vhodným miestom pre tých, ktorí uvažujú o praxi v zahraničí. Popri lepšom spoznaní danej krajiny a miesta praxe môžu získať veľa užitočných rád a odporúčaní.