Vianočná Budapešt 2017

9.12.2017 vycestovalo vlakom z Prešova do Budapešti sedemnásť žiakov hotelovej akadémie. Naším cieľom bola návšteva historického centra a vianočných trhov v maďarskej metropole. Tie si nás svojim čarom a krásou podmanili.

Naše prvé kroky po príchode zo stanice Keleti viedli Rákocziho ulicou do priestorov originálnej mestskej tržnice, kde sme videli krásne naaranžované stánky s čerstvou zeleninou a ovocím i ľudovými výrobkami. Potom sme prešli cez Dunaj Alžbetiným mostom na Hradný vrch. Z Budinského hradu bol krásny výhľad na peštiansku časť mesta i na Citadelu. Začiatky stavby tohto hradu sa datujú do 13. storočia za vlády Bélu IV. Staval sa dlho a mi sme mohli pozorovať rôzne stavebné slohy od gotiky až po klasicizmus. Celý tento komplex bol v roku 1987 zapísaný na zoznam UNESCO. Následne sme prešli okolo Prezidentského paláca a korunovačného Kostola sv. Mateja k  Rybárskej bašte, odkiaľ bol  nádherný výhľad budovu Parlamentu. Potom sme sa presunuli opäť do peštianskej časti mesta cez Reťazový most. Navštívili sme Baziliku sv. Štefana, ktorá je pomenovaná podľa maďarského kráľa Štefana I. Jeho zabalzamované zápästie je uložené ako relikvia v tomto kostole. Panovník bol vyhlásený za svätého a je patrónom Budapešti i Maďarov.

Pred touto bazilikou sme videli prvé vianočné trhy. Potom sme sa presunuli Vörösmarty námestie, kde boli sústredené rôznorodé stánky. Tu sme ostali až do večera. Po rozchode sme sa vydali každý podľa vlastného záujmu, niektorí  ku cukrovinkám, iní k tradičným maďarským špecialitám a ďalší k originálnym vianočným dekoráciám. Vianočná atmosféra sa znásobila, keď sa pomaly stmievalo. Všetky svetielka sa rozsvietili a vzduchom sa niesol smiech, vôňa škorice, vareného vína a vianočnej nálady. Mali sme červené líca a skrehnuté prsty, ale predsa sme boli šťastní. Naše oči žiarili a duša pookriala. Všetko pekné má aj svoj koniec a tak sme sa aj my museli pobrať domov.

Jozefína Kišeľová, III.D