Spolupráca s Komisiou Fulbright

Komisia J.W. Fulbright pre vzdelávacie výmeny v Slovenskej republike sa pomaly dostáva do povedomia aj u nás na Hotelovej akadémii. Po pár rokoch od odchodu posledného lektora pre anglický jazyk, k nám tento rok zavítal nový „native speaker“ Nathaniel Tapsak z USA, a to práve vďaka projektu nadácie Fulbright. Nathaniel bude na našej škole pôsobiť celý školský rok ako asistent učiteľa. Žiaci si tak budú môcť precvičiť a zlepšiť anglický jazyk na hodinách komunikácie, v rámci krúžku „Anglický klub“, ktorý vedie Nathaniel, či pri menej formálnych stretnutiach, napríklad v našej kaviarni Floriánka.

Druhý septembrový týždeň patril všetkým stážistom prichádzajúcim z USA, ale aj Slovákom odchádzajúcim na pobyty za „Veľkú mláku“. Organizácia Fulbright pre účastníkov programu pripravila rôzne semináre, prednášky, workshopy, ktoré pomôžu mladým učiteľom a asistentom lepšie sa adaptovať v novej krajine a na novej škole. Nabitý týždeň kulminoval večer 12.9.2018 recepciou v hoteli Avance v Bratislave za účasti nielen mladých stážistov, ale aj pozvaných zástupcov hosťujúcich škôl, členov Fulbrightovej komisie, Amerického veľvyslanca pána Adama Sterlinga, riaditeľa pre verejné záležitosti veľvyslanectva USA pána Davida Duerdena a jeho zástupcu tlačového atašé pána Griffina Rozella. Prítomní boli aj Dr. Eva Obžerová, zo sekcie regionálneho školstva Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, s ktorou Fulbrightova komisia spolupracuje na programe asistentov výučby angličtiny a pán Marek Moška, člen Rady Komisie a generálny riaditeľ sekcie medzinárodnej spolupráce a európskych záležitostí MŠVVaŠ SR. Riaditeľka Komisie J.W. Fulbright pani Nora Hložeková a zástupkyňa veľvyslanca USA v SR pani Natasha Franceschi, svojim príhovorom oficiálne privítali hostí a poďakovali za výbornú spoluprácu a nadšenie mladých stážistov, učiteľov a výskumníkov. Mgr. Lucia Rudá a Mgr. Martina Šimčíková mali tú česť reprezentovať našu školu na recepcii v Bratislave. Tento milý večer priniesol nové kontakty, možnosť zdieľať skúsenosti s učiteľmi z iných hosťujúcich škôl, i spoznať ďalších stážistov pôsobiacich v rôznych mestách Slovenska.

Dúfame, že sa s viacerými uvidíme opäť, možno už čoskoro v Prešove na súťaži Eurocup, ktorá mnohých zaujala.

Mgr. Martina Šimčíková, Mgr. Lucia Rudá