Slovensko prvýkrát oslávi Svetový deň stolného tenisu pre všetkých

Svetový deň stolného tenisu pre všetkých - WORLD TABLE TENNIS for all DAY bol vyhlásený svetovou federáciou stolného tenisu ITTF na deň 6. apríl. Vo svete sa bude konať už 4. ročník, počet prihlásených krajín každým rokom stúpa. Slovensko sa v tomto roku prvýkrát prihlásilo do celosvetových osláv stolného tenisu, ktorý sa aj u nás teší veľkej popularite.

Oslavy Svetového dňa stolného tenisu pre všetkých sa budú konať v týždni od 3. - 10. 4. 2018. Všetky oslovené inštitúcie, ktoré disponujú stolnotenisovými stolmi, si pripravia individuálny program: turnaje družstiev, jednotlivcov, štvorhier, obľúbený kolotoč...

Základná filozofia a cieľ projektu:
· podporiť športovanie detí pravidelným hraním stolného tenisu na školách a v rodinách
· osloviť čo najširšie masy ľudí všetkých vekových kategórií, aby prišli hrať stolný tenis
· vyzvať ľudí, aby stolný tenis zaradili medzi športové aktivity, ktoré tvoria nevyhnutnú súčasť zdravého životného štýlu
· prilákať k stolnému tenisu fanúšikov aj tých, ktorí nikdy nešportovali
· zvýšiť popularitu a záujem širokej verejnosti o tento šport na Slovensku
· prispieť k masovému rozvoju stolného tenisu

Stolný tenis, ľudovo zvaný ping – pong, sa začal šíriť v Československu začiatkom minulého storočia. Na Slovensku má bohatú históriu, slovenskí stolní tenisti úspešne reprezentovali našu krajinu a dosiahli množstvo vynikajúcich úspechov v Európe a vo svete. Stolný tenis je nenáročný, ľahko dostupný šport, vhodný pre všetky vekové kategórie, od detí predškolského veku až po seniorov v pokročilom veku. Rozvíja rýchlosť, obratnosť, koordináciu pohybov, kognitívne funkcie mozgu ako prevenciu proti starnutiu a Alzheimerovej chorobe, schopnosť rýchlo a správne sa rozhodnúť. Je vhodným športom aj pre telesne a mentálne postihnutých ľudí. Mnohé športové odvetvia ho využívajú ako doplnkový šport. Je to šport finančne i priestorovo dostupný, ideálny na pravidelné rekreačné športovanie bez rozdielu veku, pohlavia či telesnej zdatnosti. Predkladatelia projektu: Mgr. Alica Grofová – Chladeková najúspešnejšia stolná tenistka v histórii Slovenska, držiteľka 20 medailí z MEJ, ME a MS, vicemajsterka sveta, je organizátorkou a ambasádorkou podujatia. Súčasný predseda OZST, čestný prezident najväčšieho klubu – ŠKST Ružomberok a úspešný medzinárodný rozhodca Marián Bystričan je tiež organizátorom a garantom podujatia.

My sme už oslavovať začali. V dňoch od 3.4. 2018 – 6.4.2018 si študenti našej školy na hodinách TSV zahrajú kolotoč v stolnom tenise.

Vedúca PK TSV PaedDr. Martina Frantová