Prešov číta rád 2018

V dňoch 26. až 28. septembra 2018 sa naša škola opäť zapojila do projektu Prešov číta rád. Podobne, ako po minulé roky, aj v tomto školskom roku sa učitelia stretli so známymi osobnosťami literatúry, Martou Fartelovovou a Kristínou Mišovičovou, zase k nám zavítal Dado Nagy a priviedol si so sebou autorku knihy Mengeleho dievča, Veroniku Homolovú Tóthovú.

Prvé dve autorky sa predstavili našim žiakom vo štvrtok a diskutovali o svojich začiatkoch, tvorbe i plánoch do budúcna. Tieto mladé ženy už majú za sebou vydania viacerých kníh, takže sa žiaci mohli dozvedieť o tom, ako prebieha tvorivý proces i o tom, či je náročné „prebiehať“ zo žánru do žánru. Bolo to obohacujúce stretnutie a študenti piateho ročníka boli nadšení.

V piatok sme prešli na vážnejšie témy: koncentračné tábory, židovskú problematiku i aktuálnu situáciu v spoločnosti. Príbeh, ktorý prítomným priblížila autorka úspešnej knihy počúvali žiaci so zatajeným dychom (a občas aj slzami v očiach). Nádherné svedectvo o vojne, vzťahoch, túžbe žiť i víťazstve nad doktorom Smrť... V tomto duchu sa niesla moderovaná beseda ktorú viedol známy moderátor, redaktor, herec a glosátor v jednej osobe, Dado Nagy.

Vo štvrtok mali žiaci v rámci piknikového čítania „stretnutie“ s Dušanom Mitanom v parku.