PREŠOV ČÍTA RÁD 2017

Konvália s podtitulom Zakázaná láska Rudolfa Dilonga prilákala na besedu do Knižnice POH žiakov V. B triedy. V piatok 29. októbra spoznali piataci osobne autorku spomínanej knihy, Denisu Fulmekovú. Spontánnym príhovorom si získala našu pozornosť, a to sme ešte netušili, aké odhalenie tajomstva nás čaká. Denisa Fulmeková vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Je autorkou niekoľkých prozaických diel ( napr. Tak čo teda, Topánky z papiera) a v roku 2004 vydala zbierku poézie Som takmer preč.

Konvália je príbehom židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa v čase II. svetovej vojny stala matkou dieťaťa slovenského básnika Rudolfa Dilonga, výrazného predstaviteľa Katolíckej moderny. V knihe sú publikované úryvky z osobnej korešpondencie Rudolfa Dilonga i jeho doposiaľ nezverejnená báseň, ktorú poslal Valérii z amerického Pittsburgu na jej päťdesiatku. Denisa Fulmeková decentne pred nami odhaľovala osudový, ale určite nenaplnený vzťah františkánskeho rehoľníka a mladej ženy. A my sme zrazu zistili, že pred nami nesedí iba autorka knihy, ale zároveň aj vnučka Rudolfa Dilonga.

Viac ako hodinu trvajúca beseda patrila k tým stretnutiam, ktoré žiakom odhalia aj to, čo nebolo v učebniciach.

Mgr. Zuzana Bavoľárová