Medzinárodná barmanská súťaž juniorov Eurocup 2014

Naša škola už po 22. krát aj tento rok zorganizovala medzinárodnú barmanskú súťaž pod názvom Eurocup 2014. Zmerať svoje sily si prišlo 32 družstiev zo 16 škôl, z toho 5 družstiev bolo ako každý rok aj zo zahrianičia. Súťaž sa konala v dňoch 21. - 22. októbra a našu školu reprezentovali Patrik Varga z V. C, Ivana Paalgutová zo IV.B, Šimon Šarnik zo IV. A a Róbert Stajanča z V. B.

V prvý deň bola prvá hodnotená disciplína - písanie testov. Test obsahoval 40 otázok z oboru barmanstva, baristiky, someliérstva ako aj všeobecného prehľadu súťažiacich. Počas písania testu sa dozor každého tímu zúčastnil na žrebovaní poradia. Po žrebovaní poradia a úvodnom teste sa vo večerných hodinách konalo oficiálne otvorenie „Medzinárodnej barmanskej súťaže juniorov Eurocup 2014“ v spojení s čašou vína s množstvom významných osobností.

V stredu sa konala samotná súťaž. Súťažiaci miešali po 3 porcie alko a 3 porcie nealko cocktailov. Na nealko verziu mali súťažiaci čas 6 minút a na alko 5 minút. Práve v tomto bol rozdiel oproti minulým rokom v tom, že sa časy merali osobitne. Ako základná a povinná surovina bol sirup Monin a pri alko cocktailoch taktiež Jack Daniels No.7.

Výkony súťažiachich hodnotili ako technickí tak aj chuťoví komisári. Hodnotila sa profesionalita, použitie pomôcok, efektivita práce, chuť a výzor cocktailov a taktiež dodržanie stanovených noriem ako aj času. Po skončení súťaže nasledovala porada komisárov, ktorú nám študentom škola spríjemnila úžasným koncertom skupiny Heľenine oči, na ktorom sa naša hala naplnila, zo súťažiacich opadol stres a tréma a všetci si to tam užili.

Po koncerte prišlo na rad vyhodnotenie súťaže. Najprv to bolo rozdelené do jednotlivých pásem. Ivana Palgutová,Šimon Šarnik  skončili v zlatom a Róbert Stajanča a Patrik Varga v skvelom striebornom pásme. Potom prišlo na rad vyhlasovanie výsledkov tímov kde sa tím z našej školy Ivana Palgutová a Patrik Varga umiestnili na 2. celkovom mieste. Na koniec sa vyhlasovali výsledky jednotlivcov kde Ivana Palgutová skončila na 2. mieste a Šimon Šarník na 8. mieste zo 71 súťažiacich.

Veríme, že ďalší ročník bude minimálne taký dobrý ako tento a že táto tradícia našej školy sa zachová ešte dlhé roky.

Tímy:
Ivana  Palgutová a Patrik Varga – HA Prešov II