Exkurzia Prešov 2019

V dňoch 14. a 21. marca 2019 sme sa v rámci voliteľného predmetu Služby cestovného ruchu, zúčastnili dvoch exkurzií po Prešove. Tieto exkurzie mali na starosti žiaci IV. B triedy. Boli vytvorené dve trojčlenné skupiny, kde každá skupina mala svojho vedúceho. Úlohou žiakov bolo zorganizovať exkurziu a odprezentovať nám pamiatky Prešova. Ku každej pamiatke mali pripravený krátky výklad.

Prvá skupina (Filip Rimák, Samuel Veľký a Dominik Kravec) si vybrala na odprezentovanie centrum mesta. Aj keď nám počasie veľmi neprialo, chlapci sa svojej úlohy zmocnili veľmi dobre. Celá exkurzia začala pri Floriánovej bráne, pokračovala smerom hore ku konkatedrále svätého Mikuláša. Potom nasledoval mestský park na Hlavnej ulici, kde nám spolužiaci porozprávali pár zaujímavosti o Neptúnovej fontáne, vysvetlili prečo sa v parku nachádza socha cisárovnej Sissi alebo Pamätník Červenej armády. Keď sa výklad v parku skončil, presunuli sme sa k novej pamiatke, ktorá zdobí centrum Prešova len krátko. Ide o 3D model zmenšeniny Prešova s pôvodnými hradbami a vstupnými bránami do mesta. Exkurziu sme ukončili pri nie menej slávnej soche koňa, ktorá bola vytvorená z konských podkov.

Druhá skupina (Diana Kurucová, Filip Lukáč a Katarína Ľuníková) sa nám rozhodla ukázať niekoľko historických budov v Prešove. Prvou z budov bolo Divadlo Alexandra Duchnoviča, ktoré je jediným slovenským divadlom hrajúcim v rusínskom jazyku. Potom nasledovala Ortodoxná synagóga, ktorú sprevádzal krátky a stručný výklad. Neskôr sme sa celá skupina presunuli k Bosákovej banke a hneď oproti nej nám spolužiaci urobili výklad o Bielom dome a nezabudli spomenúť ani historickú fontánu, ktorá sa nachádza na začiatku mesta. Neskôr nám spolužiaci ukázali a porozprávali niečo aj o Evanjelickom kolégiu, zastavili sme sa aj pri 49.rovnobežke a soche svätého Jána Pavla II. Celú prezentáciu sme ukončili pri Múzeu vín, ktoré sa nachádza pri Mestskej radnici.

Aj keď majú žiaci tento predmet len raz za týždeň, neostáva mi nič iné, len pochváliť mojich spolužiakov, žiakov IV. B triedy, ako dobre a s plnou vážnosťou sa chytili svojich úloh.

Petra Polťáková, IV. B

foto: Juliána Onofrejová, IV. B