Ako sme hľadali poklad alebo v Košiciach po francúzsky

V piatok 27. marca sme sa zúčastnili súťaže organizovanej Francúzskou alianciou v Košiciach určenej študentom a milovníkom francúzštiny. Išlo o obľúbenú francúzsku hru „Chasse au trésor“ teda Hľadanie pokladu.

polu sa prihlásilo 16 tímov väčšinou z košických škôl a naše 2 tímy v zastúpení žiakov II.A triedy : Tomáš Dolinský, Katarína Fecková, Katarína Birošová, Júlia Leššová, Adam Maťaš, Natália Molčanová, Denisa Onofrejová a Michaela Dujčáková.

Princíp hry spočíval v hľadaní jednotlivých stanovíšť v uliciach Košíc, na ktorých nás čakali Francúzi pôsobiaci v Alliance-Française, plnení zaujímavých, ale aj náročných úloh a zbieraní indícií. Po zvládnutí úlohy sme dostali obálku s adresou a ďalšou indíciou. Začali sme ako správni hoteláci a to priraďovaním názvov klasických francúzskych dezertov k obrázkom. Na prvý pohľad hračka, hoci nám to dalo zabrať. Hádali sme názov a interpreta francúzskych piesni, kde našim chlapcom na správnu odpoveď stačili prvé dva tóny. Priraďovali sme recepty francúzskych špecialít k fotkám, hľadali význam francúzskych národných symbolov či umiestňovali Eiffelovku.

Počínali sme si vskutku výborne. Naši žiaci mali šancu komunikovať s nefalšovanými Francúzmi a myslím, že sme sa všetci nielen dobre zabavili ale sa aj niečo nové naučili. Odišli sme motivovaní a plní odhodlania sa naďalej sa venovať tomuto krásnemu jazyku.

M. Háberová