Aj my sme „bojovali“

Červené stužky sú medzinárodným symbolom boja proti AIDS a HIV. Hoci je 1. december medzinárodným dňom boja proti tejto nevyliečiteľnej chorobe, týmto dňom sa osveta týkajúca tohto ochorenia nekončí.

Žiaci našej školy sa aj tohto roku zapojili do kampane, ktorá sa uskutočňuje pod záštitou Kancelárie WHO na Slovensku a pod odbornou garanciou Ministerstva zdravotníctva SR a viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí.

Prváci pripravili aktuálnu nástenku s danou témou, pracovali na plagáte, ktorý bol súčasťou nástenky a tiež si pripli červené stužky na svoje oblečenie ako symbol podpory a kampane súvisiacej s 1. decembrom. Počas prestávok bol v bufete a školskej jedálni nainštalovaný dataprojektor, na ktorom boli púšťané powerpointové prezentácie týkajúce sa informácií o AIDS a HIV v spolupráci so stránkou www.cervenestuzky.sk.

So žiakmi prvého a druhého ročníka sme si pozreli veľmi silný a emotívny príbeh o misionárkach, ktoré pracujú v Afrike s umierajúcimi deťmi chorými na AIDS pod názvom Anjeli. Na hodinách sme sa v tento deň rozprávali o tomto ochorení, jeho prenose, liečbe i dôsledkoch nezodpovedného správania sa mladých ľudí, no hlavnou témou bolo práve poukázať na to, že AIDS a HIV nie sú synonymá a tiež, že nie všetci nakazení týmto vírusom si za nákazu môžu sami. Tento rok sme si práve pripomenuli, že vírus sa prenáša z matky na dieťa, transfúziou a že mnohokrát sú ženy nakazené pri znásilňovaní a nemá im kto pomôcť.

Medzinárodným dňom boja proti AIDS a HIV nič nekončí, nestačí si spomenúť, pripnúť stužku a na druhý deň to zahodiť za hlavu, sú to veci, ktoré sa dejú každý deň a viac či menej sa nás dotýkajú, lebo nemôžeme ostať chladní pred utrpením a bolestivým umieraním žiadneho človeka. A práve osveta je to, čo nás posúva ďalej a nenecháva nás stáť bokom.